Image
Sağlıklı Yasam

Zeytin ve Zeytinin Faydaları Neledir?


zeytin ve zeytinin faydaları nelerdir

Zeytin meyve midir yoksa sebze midir? Zeytin ağacında oluşan çiçekler vardır. Bu çiçeklerin içinde yeni bir zeytine sebep olacak çekirdeği taşıyan etli bir kısım mevcuttur. Bahsedilen bu etli kısım zeytin ağacının meyvesidir. Bilinen en eski ağaçlardandır. Yazının bulunmasından önce var olan bir türdür. Ana vatanı Güneydoğu Anadolu, Suriye ve Filistin bölgesidir. Bu bölgelerden yayılmıştır.

Kur’an’ da 6 Ayette Geçer

Kur’an’ da tam 6 yerde geçmektedir. Cennet meyvelerindendir. 6 kez ayetlerde geçmesi ile beraber hadislerde dahi geçmektedir. “Doğuya ve batıya ait olmayan mübarek zeytin ağacının yağı ateşe değmeden bile ışık verir. (Nur suresi 35. Ayet)” Ayette geçtiği gibi zeytinin mübarek ve kutlu bir meyve olduğu açıktır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(s.a.v) zeytinin mübarekliği ile ilgili şu hadisi şerifi söylemiştir:

“Zeytinyağını yeyiniz ve sürünüz. Çünkü o, mübarek (bereketli) bir ağacın ürünüdür.” Tirmizi, Cilt 2 – Hadis no: 1851

Nuh Tufanındaki Güvercin

Nuh tufanı çok eski zamanlarda meydana gelen bir olaydır. Günlerce yağan yağmurlar sonrasında yeryüzünün sular altında kaldığı bilinmektedir. Tufanın bitip bitmediğini anlamak için Nuh Peygamber gemiden beyaz bir güvercin göndermiştir. Gönderilen beyaz güvercin ağzında zeytin dalı ile gelmiştir. O zamandan beridir bu dal huzur, barış gibi olumlu öğelerin temsili olmuştur.

 Vücuda Faydaları

Alzheimera iyi gelir.

Bazı tümör ve damar hastalıklarına iyi gelir.

Yüksek miktarda vitamin E içerir.

Diyetlerde çok kullanılır. Tok tutar ve lif kaynağıdır.

Kan basıncını yani tansiyonu dengede tutabilir. Özellikle düşük tansiyona iyi gelir.

Kandaki fazla kolestrolü dengeler.

İçerisinde potasyum, demir, fosfor, sodyum, iyot gibi mineraller içerir.

Kalbi koruyan oleik asit içerir.

Stresi azaltır.

Hafızayı güçlendirir.

Siyah olanı özellikle cilde çok iyi gelen türüdür.

 Zeytin ağacı bin yıla kadar yaşayabildiğini uzmanlar söylemektedir. Araştırmalarda 2 bin yıllık ağaçlara da rastlanmıştır. Bu ağacın yapraklarında oleuropein maddesi bulunmaktadır. Ağacının bu kadar uzun ömürlü olmasının sebebi bu maddedir. Bu madde ağacın korunmasını sağlar.


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *