Image
Kişisel Gelişim - Eğitim

Z Kuşağı ve Özellikleri Nedir?

z kuşağı ve özellikleri nedir?

Z Kuşağı Nedir?

1995 doğumlu ve sonrasından gelen nesil için kullanılan bir kavramdır. Günümüzde genç nüfusun çoğunluğunu oluşturan bu neslin belki en büyük sorunu sosyal medyadır. Maalesef, dünyayı internet yani sosyal medya olmadan tanıyamayan bir nüfustan bahsediyoruz. Bir önceki neslin bilgisayar adına sorunları vardı. Ergenlik dönemlerinde internet ortamı ve bilgisayar oyunları ile tanıştılar. Z kuşağı öncesinde “Web 1.0” vardı. Elbette ki bu “Web 1.0” genel hatlarıyla pasif bilgi kaynağıydı. “Web 2.0” ile sosyal medya ağlarının büyümesi ile sanal kimliklerin arkasına saklanmış bir gençlik söz konusudur. Z kuşağı tamda budur. ( Bu arada elbette Z kuşağına dahil olmayan bir grupta söz konusudur. ) Günümüzde bu kuşağı yakından tanımak için araştırmalar yapılmaktadır. Peki Z kuşağının özellikleri nelerdir, gelin bir göz atalım..

Z Kuşağı Özellikleri

1) İletişim

Z kuşağında, konuşarak bir şeyler ifade etmek eylemi çok işe yaramamaktadır. Bunun yerine çoğu zaman mesajla iletişime geçmektedirler. Yüz yüze iletişim kurmakta başarısızdır. Tam tersi sosyal medya ve sanal alemde iletişimde başarılıdır. Gerçek hayattaki kişi ile sosyal medyaki ve sanal alemdeki kişi çok farklıdır. Hissedilen ve yansıtılan arasında bazen epey fark oluşuyor. Sizlerde etrafınıza baktığınızda, Z kuşağı örnekleri neler söyleyebilirsiniz? Etrafımızda bu yaş grubunun aşırı derecede telefonla meşgul olduklarını görmektesinizdir. Günlük yaşantısını soyal medyada an ve an paylaşarak yaşayan bir nesili görüyoruzdur. Dışarıya karşı ilgisiz gözükürler. “Stalk” denilen kavramın farkında olmadan içine düşen bir populasyon haline gelinmiştir. Bu arada bu yazıyı okurken sadece 1995 doğumlu ve sonrası için geçerli olmadığını görmekteyiz. Çoğu kavram ve tespitler bizlerde dahi mevcuttur. Onlara iyi bir örnek olamadığımız için bizlerde suçlu değil miyiz?

2) Ben Dili

Toplumsal davranış ve tutumlardan uzak olarak bireysel düşünmeleri ön plandadır. İkili ilişkilerde yada ebeveyn ilişkilerinde başarılı sayılmazlar. “Benim hayatım”, “benim istediklerim” merkezli düşünce yapısına sahiptirler. Özgürlüklerine ve bağımsızlıklarına düşkündürler. Bireysel çalışmayı takım çalışmasına tercih ederler.

Z Kuşaği Nasil Yönetilmeli?

Z Kuşağı nesli çok zeki bir nesildir. Analitik düşünme ve hızlı düşünme yapısına sahiptirler. Bu kuşağın güçlü özellikleri ile hayatta başarılı olmasını sağlayabiliriz. İletişime geçmek her ne kadar zor olsada çabamızı yitirmemeliyiz. İlk önce onları anladığımızı göstererek adım atmalıyız. Sonrasında ise teknoloji ile bağını yavaş yavaş azaltmalıyız. Hafta sonlarını ve tatilleri iyi değerlendirmeliyiz. Onların sevdiği alanları bulup bunun üzerinde vakit geçirebilirsiniz. Eğer teknolojide yada başka bir bilişim sektöründe iyiyse bırakın bu cevheri çıkarsın. Elbette ki belli sınırlar içerisinde. Onun mutlu olması için kapıyı aralayıp bir adım atın. Kalpten olduğu sürece ve onu anladığınızı hissettirdiğiniz sürece o da adım atacaktır.


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *