Image
Kişisel Gelişim - Eğitim

Alışkanlık ve 21 Gün Kuralı


Alışkanlık nedir? İsterseniz önce bu kelimenin anlamını hatırlayalım. Alışkanlık, günlük hayatta düşünmeden, sık sık ve düzenli olarak yaptığımız davranışlar şeklinde tanımlanır. Hatta düşünmeden yapıldığı için beynin ekstra enerji harcamadığı davranışlardır. Beynin tasarruf etme mekanizması olarak da bilinir. Nelerdir peki bu alışkanlıklar? Biraz örneklendirelim. Çayı şekersiz içmektir. Güne kahve ile başlamaktır. Yatarken ve kalktığımızda diş fırçalamamızdır. Film izlerken mısır yemektir. Bunun gibi çeşitli alışkanlıklardan söz edilebilir.

Peki hangi davranışımızı alışkanlıktan ötürü yaptığımızı nasıl tespit ederiz? Farkında olmadan yaptığımız davranışlar alışkanlıklarımızdır. Mesela televizyon izlerken ne kadar çekirdek çitlediğimizin farkına varmayız. Bu davranışımızı değiştirmek istiyorsak ne yapabiliriz? Alışkanlıkları değiştirmedeki önemli yöntemlerden biri farkındalık oluşturmaktır. Farkındalık oluşturup bilinçli davranarak istediğimiz alışkanlıktan vazgeçebiliriz. Ya da tam tersi istediğimiz alışkanlığı kazanabiliriz.

Alışkanlık Kazanmada 21 Gün Kuralı

İnsanların başa çıkmakta zorlandığı durumlardan biri de alışkanlıklarından vazgeçememedir. İşte tam da bu durumun merhemi diyebileceğimiz bir kuraldan bahsetmek isterim. 21 gün kuralı. Kulağa başta çok enteresan gelebilir ama birçok şekilde test edilmiş, geçmişten günümüze gelmiş bir eylemdir.

İrademizi kullanarak bir alışkanlığımızdan vazgeçebiliriz. Mesela fiziksel şiddet kullanan bir davranışımız varsa o an irademizi kullanarak şiddet göstermeyip o anı atlatabiliriz. Ancak bilinçaltımızda şiddete dair iyi iz bırakmış bir bilgi ya da anı varsa bu yalnızca o an işe yarayıp şiddetin tekrar baş göstermesine sebep olur. Benliğimiz ve bilinçaltımızda şiddetin gerçekten yanlış olduğunu anlamamız ve kabul etmemiz gerekir.

Gerçek bir çözüm arayışı içindeysek 21 gün kuralı tam da imdadımıza yetişecek bir deva niteliği gösterir. Her sabah uyandıktan sonra aynaya bakarak, ben artık diyet yapıp kilo vereceğim. Ya da artık hayatımdan şekeri çıkaracağım gibi kararlar alıp bilinçaltımıza göndereceğimiz sinyaller ile ilk adımı atabiliriz. 3 hafta sonra gerçek bir değişimle karşılaşabiliriz.

Burada şunu göz ardı etmemek gerekir. Bir davranışın alışkanlığa dönüşebilmesini etkileyen birden çok faktör vardır. Her alışkanlığa karşı vücudun gösterdiği direnç farklıdır. Her alışkanlığın oluşacağı ortam ve koşullar da farklılık gösterir. Ayrıca her bireyin gelişimi de birbirinden farklıdır. Burada bahsettiğimiz 21 gün kuralı minimum zamanı ifade eder.

Bilinçaltı Nedir?

Bilinçaltı aslında beynimizin içindeki ikinci bir beyin gibidir. Elbette ki çoğumuz bunun farkında değiliz. Bizler buz dağının sadece üst katının farkındayız. Bilindiği üzere beyin iki loptan meydana gelir. Bilinçaltı ise sağ beynin kontrolü altındadır. Bu yapının ne kadar güçlü olduğuna dair Uzak Doğu’ da çeşitli örnekler var. Çeşitli meditasyon teknikleri bu yapıyı kullanarak yapılıyor. Ülkemizde ise tasavvuf ilmi bu yapıyı kullanmaktadır.Herhangi bir topluluğa üye olup, toplum psikolojisi ile hareket etmektense bir birey olarak kendi çabamızla istediğimizi başarabiliriz. Eğer bunu gerçekten istiyorsak tabi.

“Bugün benim günümdür” diyerek yine ve yeniden başlamalıyız. Şunu unutmamalıyız ki davranışlarımızı ve alışkanlıklarımızı biz yönetmeliyiz.

Alışkanlık ile ilgili birkaç düşünürün sözü ile konumu bitirmek istiyorum. Yeni başlangıçlar için haydi bismillah deyip başlamanızı ve 3 hafta sabretmenizi temenni ediyorum.

Horace Mann

Alışkanlıklar, bırakılmazlarsa, zamanla ihtiyaç haline gelirler.

St. Augustine

Alışkanlıkların zincirleri, önce duyulmayacak kadar hafif, sonra kırılmayacak kadar güçlü olur.


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *