Image
Kişisel Gelişim - Eğitim

Yazma Yeteneği Nasıl Geliştirilir?

yazı yazmak

Yazma yeteneği geliştirmek bize ne fayda sağlayacak? Önce bu konuya bir açıklık getirelim. Yazının bulunması uzun yıllar öncesine dayanır. Yazı sayesinde geçmişimiz, tarihimiz hakkında bilgiye ulaşırız. Yani nesilden nesle bilgi aktarımı yazıyla gerçekleşir. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin yazının haberleşmedeki önemi de azalmaz. Eskiden haberleşmede mektup kullanırken, günümüzde e-posta, whatsapp gibi haberleşme ağları kullanılır. Yani yazı hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası.

Öğrencilik hayatımızdaki akademik başarımız okuduğumuzu anlama, anladığımızı ifade edebilmemizle çok yakından ilgilidir. Akademik hayatımız boyunca edindiğimiz bilgiler, kazandığımız beceriler meslek hayatına ön hazırlıktır. Bir iş başvurusunda bulunurken yazma yeteneğimiz ön plana çıkar. Meslek hayatımızda yaptığımız yazışmalarda yine yazma yeteneğinin önemini algılarız. Yani yazma yeteneği geliştirmek için yeterince sebebimiz var. Peki işe nerden başlayalım?

Bir bardağı düşünelim. Önce bardağın su ile dolması lazım ki taşıp etrafına su akıtsın. Yani önce bireyin bilgi ile dolması lazım ki sonra çevresine aktarsın. Bilgi edinme, araştırma ve bol bol okuma ile gerçekleşir. Okuma; sorgulama, yorum yapma, analiz etme, mantık yürütme eylemleriyle bir anlam ifade eder. Öyleyse yazmak eyleminden önce okuma eylemi gerçekleşmeli. Elde edilen bilgiler yazarın iç dünyasında harmanlanıp yazıya dönüşmeli.

Bilgilerimizi, deneyimlerimizi yazıya dökerken şunlara dikkat etmeliyiz:

-İmla ve yazım kurallarını iyi bilmek

-Dil ve anlatım kurallarına hakim olmak

-Sade, anlaşılır ve akıcı bir dil kullanmak

-Yazmaya başlamadan önce hedefi belirlemek

-Doğru yerde doğru kelimeyi kullanmak

-Metni taslaklar halinde üretmek

-Sıralı cümlelerdeki kelime tekrarlarına dikkat etmek

-Kısa cümleler ile yazmak

-Edat, bağlaç ve zarfları yerinde kullanmak

-Yazılan yazıyı sesli okumak

Yazma yeteneğinizi geliştirmek için bol bol pratik yapmanız gerekir. Hem yetişkin hem çocuklar için yazmayı geliştirecek birbirinden orijinal egzersizlere hazır mısınız?

Yazma Yeteneğinizi Geliştirecek 10 Egzersiz

Yazarlık ve yazma yeteneği üzerine birçok araştırma yaptım. Atölye çalışmalarına katıldım. Buralarda elde ettiğim bilgileri zihnimde harmanlayıp, kendi süzgecimden geçirdim. Yazma yeteneğinizi geliştirecek bazı egzersizleri sizlerle paylaşacağım.

1. Rutin insanı olmak: Güzel eserler ortaya koymuş, yıllar sonrada adından bahsettiren yazarlar rutin insanıdır. Yani her gün aynı saatte aynı şeyi yaparlar. Üretmenin biricik yolu planlı yaşamaktan geçer. Bu yüzden her gün belirlediğiniz bir saatte kitap okuma ve yazma çalışmaları yapmalısınız.

“Okumak bir insanı doldurur; konuşmak onu hazırlar, yazmak ise olgunlaştırır.”
(Francis Bacon)

2. İlkleri yazma: Yazmaya ilk başladığınızda kafanız çok dolu olabilir. Ne yazacağınızı bilemeyebilirsiniz. Kendinize bir defter yapıp, bu deftere hayatınızdaki ilk deneyimleri yazabilirsiniz. İlk okula başladığınız gün, ilk uçağa bindiğiniz an, ailenizden ilk ayrıldığınız gün…

“İnsan, içinde bir yabancıyı barındırır; yazmak, işte o yabancıya ulaşmaktır.”
(Marguerite Duras)

3. Sözlük çalışması: Mutlaka elinizin altında kapsamlı bir sözlük olmalı. Detaylı sözlüğü olmayanlar için bir sözlük tavsiyesinde bulunmak isterim: Misalli Büyük Türkçe Sözlük, İlhan Ayverdi. Günlük sözlük çalışmaları yapmanızı tavsiye ederim. Peki nasıl olacak bu? Tabi ki oturup tüm sözlüğü ezberlemeyeceksiniz. Her gün sözlüğü açıp okuma yapacaksınız. Ardından çok beğendiğiniz kelimeleri sözlük defterinize yazacaksınız. Yazma çalışmaları yaparken ya da günlük hayatınızda bu seçtiğiniz kelimeleri kullanmaya özen göstereceksiniz. Böyle kelime hazineniz gelişecek.Bir başka sözlük çalışması ise şu şekilde olacak: Sözlükten rast gele 5 kelime seçip, bunlarla 300 kelimeyi geçmeyen bir yazı yazacaksınız.

4. Öykü yazma: Okuduğunuz bir yazıdan, gazeteden ya da dergiden beğendiğiniz kelimeleri, cümleleri, resimleri bir yerde biriktirin. Ara ara buradan seçtiğiniz iki malzeme ile yine 300 kelimeyi geçmeyen bir öykü yazınız.

5. Gözlemleme: İyi bir yazar aynı zamanda iyi bir gözlemcidir. Topluma karışıp sosyal ortamlarda olayları iyi gözlemlemelisiniz. Bunlar üzerine yazılar yazabilirsiniz. Ayrıca karşınıza aldığınız bir tabloyu çok detaylı inceleyip, yorumlayabilirsiniz. Bu tablo ile ilgili bir öykü yazma çalışması yapabilirsiniz.

6. Günlük tutma: Yerli ve yabancı birçok yazar günlük tutmuş. Hatta bazı yazarlar bunu kitap haline getirmiş. Günlük tutmaktan kastımız oturup tüm gün ne yaşadığını yazman değil. O gün seni etkilen bir olay, bir duygu, bir düşünceyi kaleme almandır.

7. Beyin Fırtınası: Arkadaş ortamlarında en çok okunan konular üzerine beyin fırtınası yapabilir. Bu konuları not tutabilirsiniz.

8. Eş Anlamlı Kelimeler: Eş anlamlı kelimeleri yazdığınız bir defter tutmak kelime hazinenizin gelişimini sağlayacaktır. Yazdığınız yazılarda kelimelerin yerini alacak başka bir kelime düşünüp kelime çalışması yapabilirsiniz.

9. Not tutma: Birçok yazar çocukluğundan beslendiğini dile getirir. Çocukluğunuzu yazdığınız bir defter tutmalısınız. Defterin başına çocukluğunuza dair hatırladığınız kelimeleri yazabilirsiniz. Kelimeler size zamanla olayları hatırlatacaktır.Başka bir tane defter tutup, bu deftere aklınıza gelen, beğendiğiniz, hikaye yazarken kullanabileceğiniz malzemeleri yazabilirsiniz. İsim, olay, kurgu, mekan olabilir.

10. Film okumaları yapma: İzlediğiniz filmlerle ilgili yorumlarınızı, paylaşımlarınızı yazdığınız bir defter oluşturabilirsiniz. Bu yazdığınız filmlerle ilgili bazı çalışmalar yapabilirsiniz. Karakterleri değiştirip bir hikaye oluşturabilirsiniz. Ya da karakterler aynı kalıp, kurguyu kendinize göre değiştirebilirsiniz. Bu yazımda sizlerle ‘yazma yeteneğini geliştirme’ üzerine edindiğim bilgi ve deneyimlerimi paylaştım. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Yazma yolculuğunda herkese başarılar dilerim.

“Yazar olmak istiyorsanız, tüm diğer şeylerin üstünde iki şey yapmalısınız: Çok okuyun ve çok yazın.”
(Stephen King)
“Düşünmenin en iyi yolu yazmaktır.”
(Pascal Quignard)

 


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *