Image
Hayatın İçinden

Yaz Tatili Nasıl Değerlendirilir?

Yaz tatili

Yaz tatili tüm yıl boyunca iple çektiğimiz zaman dilimidir. Yıl içinde yapmak isteyip de yapamadığımız birçok aktiviteyi yaza bırakırız. Ama tatil gelince nerden başlayacağımızı, ne yapacağımızı şaşırırız. Vaktin geniş olmasından kaynaklı yapacaklarımızı erteleyip, bu kıymetli zaman dilimini boşa geçiririz.

Dünya üzerinde, her birimiz için biçilmiş bir zaman dilimi vardır. Bu zaman dilimi içerisinde yolculuk yapmaktayız. Zaman su gibi akıp gitmektedir. Geçen zamanı geri getiremiyoruz. Bu yüzden dünyadaki en kıymetli hazinemiz zamandır. Sahip olduğumuz zamanı iyi değerlendirmeliyiz.

Peki zamanımızı nasıl değerlendirebiliriz? Ya da zamanımızı nasıl değerli hale getirebiliriz? İşte tam da burada planlamanın hayatımızdaki önemini anlıyoruz. Nedir planlama, bana ne fayda sağlayacak, dediğinizi duyar gibiyim. Planlamayı, belirli amaçlar doğrultusunda geleceğe dair alınan kararlar olarak tanımlayabiliriz. Planlama ile zaman kaybını önleyip, kaliteli vakit geçiririz. Hayatımızın her safhasında ayrı bir öneme sahip olan planlama, tatiller için de çok gereklidir. En uzun tatili yazın yapıyoruz. Çok uzun bir zaman dilimi söz konusu olduğu için mutlaka planlama yapılmalıdır.

Yaz Tatili Planı Nasıl Yapılmalıdır?

Yaz tatili planlaması yapmaya nerden başlayalım?  Öncelikle yıl içinde yapamadığımız, ertelediğimiz işlerin veya aktivitelerin listesini çıkaralım. Neler olabilir bunlar? Almak istediğimiz kurslar, yapmak istediğimiz sportif aktiviteler, resmi dairelerde yapmamız gereken işler olabilir. Bunlar daha da çeşitlendirilebilir.

Yıl içinde iş yoğunluğu ya da başka sebeplerden dolayı okumaya çok fazla fırsat bulamamış olabiliriz. Okumak istediğimiz kitap listesini oluşturup, önceliğimize göre sıralayabiliriz. Bunların yanında kişisel gelişimimize katkı sağlayacak ya da ilgi alanımıza giren filmler listesi çıkarılabilir. Bu listeleri çıkartırken sosyal medya kanallarından yararlanabiliriz. Sosyal medyada yapılan yorumlar, açıklamalar bize seçim yaparken yardımcı olacaktır.

Sıra  tatilde gidilecek yerler listesine geldi. Bu listede memleket ziyaretleri, tatil mekanları, gezilip görülecek yerler olabilir. Listelerimiz hazır olduğuna göre artık planlamaya geçebiliriz. Çıkardığımız listeleri haftalara bölüp genel bir yaz tatili planlaması gerçekleştirebiliriz.

Bunun dışında bir de genel hatları ile günlük bir planlama yapılabilir. Peki bu planlamanın içinde neler olabilir?  Bence mutlaka kitap okumak için ayrılmış bir zaman dilimi olmalı. Aile bireyleri ile güzel vakit geçirmek adına oyun saati belirlenebilir. Sizlere oyunlar hakkında birkaç tavsiyede bulunabilirim. Akıl ve zeka oyunlarından satranç, reversi, mangala, qbitz, dizios, skippity gibi ailecek oynanabilecek oyunlar tercih edilebilir. Günlük yapılacak aktiviteler kişilere göre daha da detaylandırılabilir.

Bu süreçte uzak durmamız gereken şeyler neler olabilir? Saatlerce bilgisayar başında oturup bilgisayar oyunlarına dalmak ve aile fertleri ile vakit geçirmemek gibi bir tercih yapmamalıyız. Yıl içinde gerek okul gerek iş yoğunluğundan dolayı ailecek yeterince vakit geçirme imkanı yakalayamıyor bir çoğumuz. Tatiller, ailecek en güzel anıların biriktirilebileceği en güzel zamanlardır. Bu zaman diliminde aile bireylerimizi dinleyip, anlamaya çalışmalı ve iletişimimizi güçlendirmeliyiz. Ayrıca uyku düzenimize ve sağlıklı beslenmeye de özen göstermeliyiz. Çalışmıyoruz diye tüm günü uykuda geçirmek sağlıklı olmayacaktır. Güzel bir tatil planlaması yapmak için kolları sıvadığınızı görüyor gibiyim.

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Güzel bir tatil geçirmenizi diliyorum.


Yorumlar(1)

  • Eda Candan

    22.06.2020 03:10:20

    Şiirler de bu tatile eklenebilir. Uzun uzun üzerine düşünebilir ve mısraları gözlerimizi kapatarak hayal edebiliriz.

    Cevapla

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *