Image
Kişisel Gelişim - Eğitim

Takıntı ve Obsesif Kompulsif Bozukluk

Takıntı ve Obsesif Kompulsif Bozukluk

Bir çok insanda takıntılı düşünce vardır. Bazısında bir değil birden fazla takıntılı düşünceler mevcuttur. Takıntı ne demektir, gelin burdan başlayalım. Takıntı; sık sık tekrar eden düşüncelere sahip olmaktır. Peki bu süreç nasıl başlar? Aklına gelen bir düşünceyle huzursuz olmayla başlanır. Çoğu zaman, rahatlamak amacıyla bir davranış seçeriz. Bu davranış o an bizi rahatlatıyorsa, bu davranışı sıklaştırmaya başlarız. Daha sonrasında her kötü düşüncede o davranışı yapmak isteriz.

Takıntılı düşüncenin hayatımızı ciddi olarak etkilediği evreler olabilir. Günlük rutinlerimizi kısıtlayacak hale gelmesi durumunda, işler yolundan çıkabilir. Bu hale gelmesine, obsesif kompulsif bozukluk (okb) adı verilir. Bu ruhsal bir hastalıktır.

Obsesyon; takıntılı düşünce ve dürtülerden oluşur. Kompulsiyon denilen kendini tekrar eden davranışlar meydana gelir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

Takıntılı düşüncelerimizin zihnimizde kontrolü ele almasıyla, takıntılarımızı hastalık boyutunda yaşarız. Aklımızdan bu takıntı uyandıran düşünceleri uzaklaştıramazsak obsesyon adını alır. Karşımızdaki insana bu mantık dışı gelebilir. Maalesef ki bizim zihnimize engel olamadığımız bir durumdur.

Peki takıntının ilerlemiş hali olan obsesif kompulsif bozukluğun nedenleri nedir? Nedenleri bir nokta tahmini gibi tam olarak bilinmiyor. Ancak belli başlı etmenleri sıralamak gerekirse:

-Genetik sebepler

-Beyin çalışmasında hasar

-Serotonin salgısında bozukluk

-Çocukluk döneminde travma

-Kişilik özellikleri

Yaygın Obsesyon Durumları

-Simetri yada düzen hassasiyeti

-Pislik yada mikrop hassasiyeti ile oluşan düşünce

-Hata yaparım korkusu

-Aşırı şüphelenmek

-Sürekli beklenen güvence ihtiyacı

-Başkasına zararı dokunmaktan korkma düşüncesi vb.

Yaygın Kompülsiyon Durumları

-Kapı koluna dokunmayı reddetme

-El sıkışmayı reddetme

-Ocak yada ütü gibi aletleri açık kalıp kalmadığına dair kontrol etme

-Kendince değeri olan şeyleri biriktirme

-Günlük hayattaki işleri yaparken içinden veya dışından sayı sayma vb.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nasil Tedavi Edilir?

Bu rahatsızlık maalesef kendi kendine geçen bir durum değildir. Çeşitli terapiler ve ilaç tedavisi bu noktada kullananılabilir. Aynı zamanda erken teşhis de tedaviye büyük katkı sağlar.

Yukarıda saydığım belirtilerden bazıları sizde mevcutsa dikkat etmenizi öneririm. Tedavi için zaman kaybetmemelisiniz. Psikiyatri klinikleri, psikologların yada danışmanların kapısını çalmanızı tavsiye ederim.

 


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *