Image
Kişisel Gelişim - Eğitim

Subliminal Mesaj ve Anlamı nedir?

subliminal mesaj

Subliminal kelimesinin anlamı, bilinçdışı veya bilinçaltı ile algılanan olarak sözlükte yer almaktadır. Bu iletiler, bilinçaltı tarafından algılanan mesajlardır. İlginç olan ise beynin istemsiz olarak algıladığı ve önemsediği bir mesaj türüdür. Mesajların en önemli özelliklerinden biri direk olarak değilde, aracı yoluyla iletmesidir. Bu mesaj özellikle reklam ve pazarlamada etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Farkında olmadan satın alınan ürünlerde bilinçaltımızın verdiği mesajlarla yönelim halindeyiz. Dizi sektöründe, filmlerde, afişlerde kullanılır. Bu iletiler bilinçaltımıza yer ederek, davranışlarımızı, seçimlerimizi etkiler hale gelebilir.

Bilinçaltına Subliminal Mesaj Gönderme Yolları

Görsel ve işitsel algı yollarımızı kullanarak ileti gönderilir.

-25. kare akla gelen ilk yöntemlerdendir. Peki nedir bu 25. kare? Gözlerimizin bile görüpte tam olarak algılayamadığı görüntülerdir. Bazı 25. Kareleri gördüğümüzü bile anlamadan bilinçaltımıza depolarız.

-Dinlenilen bazı müzikler ve mp3 dosylarıda risk taşımaktadır. Dijital ortamda üretilen müziklerin arka planına işitme yoluyla subliminal mesaj yerleştirilebilir.

-Çok sık kullanılan başka bir yol, reklam afişleri ve logolardır. Elbette burada görsel olarak bilinçaltımıza mesaj gönderilir.

-Bazı çizgi filmlerde görsel olarak bu mesajlar işlenilmektedir. En değerli varlıklarımızdan olan çocuklarımıza her çizgi filmi kesinlikle izletmemeliyiz. Mümkünse ilk olarak kendimiz izlemeli daha sonra çocuklarımıza seyretmeleri için izin vermeliyiz.

Tarihin İlk Subliminal Örneği
1957 yılında “Piknic” adındaki bir film içinde yer alır. 25. kare yöntemi kullanılır. 25. kare yöntemi nasıl uygulanır? Televizyon ekranı eşit olarak 25 karelere bölünmüş bir hal ile çalışır. Verilmek istenen mesajda 25 adet eşit kare arka arkaya getirilerek, 1 saniyelik görüntü meydana getirir. Bu yöntemi kullanarak bilinçaltımıza subliminal mesaj aktarılır. “Piknic” filminde, 5 saniyede bir karşımıza çıkacak şekilde “Coca cola iç, patlamış mısır ye” kareleri filme yerleştirilmiştir.

Subliminal Mesajın Zararları

İnsanlar, kararlarının başkaları tarafından verilmesinden genel olarak rahatsız olurlar. Bu mesaj sisteminde ise, beyinlerimizi ele geçirmek isteyen üreticiler mevcuttur. Kendi çıkarlarını düşünerek, bize sorulmadan mesajlarını beynimize iletmektedirler. Belki, işimize dahi yaramayacak yada zararı dokunacak ürünleri beynimizde depoluyorlar. Subliminal mesajların belkide en büyük zararlarını çocuklar çekmektedir. Çocuklarımıza karşı bilinçli anne baba olamazsak onların hayatlarını popüler kültüre kaptırırız. Burada popüler kültürün olumsuz yanlarından bahsediyorum. Günümüzde eşcinselliğin, cinsel hayatın gözler önünde yaşanmasının normal olarak dayatılması söz konusudur. Aynı zamanda  paranın gereksiz öneminin, aile ilişkilerinin önemsenmediği birçok sektör sadece televizyon ve internet ortamından çocuklarımıza sunulabilmektedir. İçi boş çocuk yetiştirme ve amaçsız, gereğinden fazla dünya tutkusu olan insanlar olmaktayız. Özellikle araştırma yaptığınızda 25. karenin kullanıldığı çizgi filmlerin çok olduğunu görürsünüzç

Teknoloji bağımlığı ve çözüm yolları” yazımızda sizlere bu noktada yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Animasyon film tavsiyeleri ve aile filmleri için tavsiyeler yazılarımızın da çok faydalı olacağını düşünüyorum.


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *