Image
Dizi - Film

Son Samuray Filmi


Samuray; eski Japonya'da kullanılan bir terimdir. Soylu asker sınıfı için kullanılır. Samuray, kelime manasıyla hizmet etmek anlamına gelir. Saburau kelimesinden gelmektedir. Yıllar önce son samuray filmine televizyonda rastlamıştım. Başta tipik kavgalı dövüşlü uzak doğu filmi gibi geldi. Devamında ise nefesimi tuttuğum ve göz yaşlarıma hakim olamadığım bir film oldu.

Filmde, Amerikalı bir askerin tükenmişlik sendoromu içinde olduğunu görüyoruz. Amerikalı askeri ve baş rolu Tom Cruise canlandırmaktadır. Savaşlarda ölüm, katliam görmüş bir askerin dramıyla karşı karşıya kalacaksınız. Filmde, inancından emin olmayan bir karakteri vardır. İçki içerek yaptığı katliamları unutmaya çalışan bir asker haline gelmiştir. Ne zaman ki yolu samuraylarla kesişince, bakış açısı değişecektir.

Son samuray filminde Japon imparatorluğu da eleştirilmektedir. İmparatorluğun, batı medeniyetlerine nasıl teslim olduğunu da anlatmaktadır. Geleneklerin güzelliğinin medeniyetin olumsuz yanlarıyla nasıl yok olduğu da işlenilmektedir.

Film beni çok etkiledi. Öyle ki zamanında cd olarakta satın almıştırm. Şimdilerde yeni teknoloji ile bir kaç tuşla izleyebiliyorsunuz.


Son Samuray Filminin Bana Kattıkları:

·         Umudun her zaman var olduğunu

·         Hayatta onca kötülüğe rağmen iyi insanların var olduğunu

·         Şavaşta bile olsa insanların mutlu olma çabasını

·         Hayatın her şekilde de değerli olduğunu

·         Her zaman doğrunun yanında olmam gerektiğini

·         Her olumsuzluğa rağmen iyi olanın galip geleceğini

·         Hayatta teknoloji olmadan da çok mutlu olunabileceğini

·         Medeniyetin olumusuz yanlarını öğrenmiş oldum.

 

 

Filmin müziği, Hans Zimmer tarafından yapılmıştır. Youtube’da sık sık dinlediğim motivasyon şarkılarımdandır. Gerçekten dinlediğinizde çok beğeneceğinizi düşünüyorum.

İzlemek isteyenler için şimdiden iyi seyirler…


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *