Image
Sağlıklı Tarifler

Sağlıklı Bebek Bisküvisisağlıklı bebek bisküvisiEn değerli varlığımız nedir? Anne ve baba olanlar kuşkusuz yavrularını söyleyecektir. Bebeğimiz, dünyaya geldiği ilk günden beri hayatımızın odak noktası olur. Bebek demek savunmasız canlı demektir. Ne verirseniz onu yerler. Elbette ki ilk tercihimiz anne sütü olmalıdır. Bebeğimiz büyümeye başlayınca özellikle dişleri çıkmaya başlayınca ek gıdaya geçeriz. Üzerine titrediğimiz bebeğimize en sağlıklı besinleri vermek için uğraşırız. Özellikle 6-8 aylıkken ek gıdaya geçilmesi genel olarak uygulanır. İkiz annesi olarak bebeklerimi anne sütü ile besledim. Çok şükür ki sütüm ikisinede yetti. Daha sonra ek gıdaya geçtim. Bu evrede yumurta sarısı içine bebek bisküvisi kullanmaya başladım. Hazır satılan bebek bisküvileri kullanmaya başladım. Bir gün paketin arkasını okurken glukoz şurubu ile karşılaştım. (Bu arada, söylemek isterim ki, benim aldığım bebek bisküvisi arkasında yazılı olan buydu. Piyasada organik olanı olabilir, genelleme yapmıyorum.)

Bir anne olarak yavrularıma sağlıklı bebek bisküvisi yapma kararı aldım. Bir tavsiye üzerine gerçekten güzel bir bebek bisküvisi ortaya çıktı.

Sağlıklı Bisküvisi İçin Malzemeler

-2 çay bardağı şlenmemiş beyaz un yada tam buğday unu

-Yarım çay bardağı irmik

-2 çay bardağı pirinç unu

-2 yada 3 yemek kaşığı ev yapımı yoğurt suyu ve 1,5 yemek kaşığı yoğurt

-Hakiki zeytin yağından yarım çay bardağı, bir tatlı kaşığı organik tereyağ

-Şeker kullanmadığımız için tatlanması için yarım muz yada iki hurma koyabilirsiniz.

 Yapılışı

Un hariç tüm malzemleri karıştırmalıyız. Unu kulak memesi kıvamına gelinceye kadar eklemelisiniz. Fırınımızı 175 dereceye getirip açmalıyız. Yağlı kağıt koyduğumuz fırın tepsisine çeşitli şekiller verdiğimiz hamurlarımızı yerleştiriyoruz. Ceviz büyüklüğünü geçmemesine dikkat edelim. Fırına yerleştirdikten sonra 15 dakikada bisküviniz hazır olacaktır. Şimdiden afiyet olsun.


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *