Image
Kişisel Gelişim - Eğitim

Ruhsal Travma ile Sabır İlişkisi

üzgün

Travma; canlı üzerinde beden ve ruh açısından ciddi yaralanmaya sebep olur. Bazen, kalıcı belirtiler bırakan yaşantıya da denir. Ruh bilimindeki karşılığı budur. Travmalar, insanın hayatını çoğu zaman kökten etkileyen bir durumdur. Aslında iki çeşiti vardır. Birincisi hekim anlamı itibariyle fiziksel yaralanma kategorisinde yer alır. Örneğin kafa travmalarıdır. Ancak bu yazımızda duygusal yani ruhsal travma çeşidinden  bahsedeceğiz.

İmtihanlar ve bunun getirisi olarak yüksek dozda stresler hayatımızda yer alır. Bazı dönemlerde çok sarsıcı olabilir. Travma dönemlerinde çeşitli ruh haline bürünürüz. Topluluk içinde de olsak, hissettiklerimizle bağırıp çağırmak  isteriz. Kimi zaman da uzaklaşarak derinlere dalıp sadece düşünmek isteriz. Hayatta istesek de istemesek de, bazı kötü durumlar yaşarız. Bu durumlar bizde ruhsal travma etkisi ile oluşturur. Aslında neticeyi bir kestirebilirsek bu travmalar bizlere çok şey katabilir. Olayların illa ki  biteceğini düşünmeliyiz. Sabır gerektirdiğini düşünmeye odaklanmalıyız. Bu sıkıntılı süreç bittiğinde, sabır meyvesini yemek unutulmaz bir huzur verir. Travmaların içindeyken sabır kavramı bazen aklımıza dahi gelmez. Sabır demek zamanın geçmesi demektir. Piyanist filminde de geçtiği gibi “sanki çok ömrümüz varmış gibi beklemeyi öğretiyor bize hayat” diyebiliriz. Böyle düşünürsek işin özünü kaçırabiliriz. İmtihanda, sürekli neticeyi düşünüp insanın aklının sınırlarını zorlamak oldukça yanlıştır. Sabır, imtihanın ve travmanın olmazsa olmazı ve belki de en önemli hususudur. Kutsal kitabımız Kur’an ‘da sabırdan ve imtihandan sıkça bahsedilmiştir. Bir çok şey ile sınanacağımızdan bahsetmiştir. Bununla beraber sabrın ne kadar önemli olduğunu anlatan  ayetler yer almaktadır. Bunlardan bazısı:

“And olsun sizi korku, açlık, mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme gibi şeylerle deneriz. Sabredenleri müjdele.”(2 Bakara,155)

And olsun ki mallarınız ve canlarınız konusunda imtihana çekileceksiniz. Sizden önce kitap verilenlerden ve müşriklerden birçok üzücü sözler işiteceksiniz. Eğer sabreder ve sakınırsanız muhakkak ki bu(yapılacak) işlerin en değerlisidir.”(3 Al-i İmran,186)

Travma Etkisinden Kurtulmak İçin  Neler Yapılmalı?

Travmanın bizi ele geçirdiği evreler vardır. Tıpkı bir güreş gibi. Bir hamle o, bir hamle siz derken, minderin dışına kim çıkacak diye beklenir. İnsanın yaşamı başlı başına bir sınavdır. Olayların biri gelir biri gider. Bu durum kaçınılmaz olduğundan travmalarla başa çıkma yollarına bakmalıyız. İmtihanların getirisi olan bu durumları kabul edip onu yaşamayı seçmeliyiz. Başta kabul edememe durumları oldukça normaldir. Bu başıma neden geldi, gibi düşünülebilir. Burada önemli olan çok uç noktalara kaçmamaktır. Allah muhafaza isyan noktasına asla gelinmemelidir. Başımıza gelen bu hadiseyi kabul etmeliyiz. Kabul etmek başta çokta kolay olmayabilir. Aldırmayıp sabır ile devam etmeliyiz. Gerçek bir sınavda olduğumuzu bilip doğru olan her davranışı kendimize rehber edinmeliyiz. Sabır en büyük yakıttır bu noktada. Elbette ki çok zorlanacağımız evreler olacaktır. Aklımıza hep imtihanda olduğumuzu getirmeliyiz. Yine ve yeniden güçlenip kalkmamız gerekiyor. Bunaldığımız da Kur’an  okuyup çeşitli evliya hayatları okuyabiliriz. Dünyadan geçen her insanın imtihana uğradığını hatırlamalıyız. İmtihanlarla karşılaşanların nasıl davrandığına dair örnek hikayeler okumalı ve dinlemeliyiz. Rahatlayıp, başımıza gelen  olaylara çözüm bulmalıyız. Hiçbir durum kalıcı değildir. Hiçbir günün tekrarı yoktur. Ömür su gibi akıp geçtiğinden dolayı derinlere dalmadan bu sınavdan geçmeliyiz. Travmalarınız belirli bir süre sonra kontrolden çıkabilir. O zaman bir hekim tavsiyesine kesinlikle başvurmalısınız.

Travma Bittiğinde Neler Olmalı?

Başımıza gelen her imtihandan sonra iyi ki diyebilmeliyiz. Çünkü travmadan sonra eski halimiz ile yeni halimiz arasında çok fark oluşuyor. Hayat yolunda bir basamak daha çıkmış oluyoruz. Çıktığımız bu basamakla engin deniz ve tepeleri daha net görüyor oluruz. Bakış açımız oldukça değişip, daha güçlü daha bilinçli bir insan haline geliriz.

Geriye dönüp baktığımızda çok şey kazanabiliriz. Sabır kavramının doğru yol olduğunu tekrar anlarız. Başımıza gelen olayın aslında bize neler kattığını görüp mutlu olmaya çalışmalıyız. Kimi zaman travma etkisi içindeyken çok büyük ya da aşılamayacak olduğunu düşünürüz. Olayların aslında o kadar da büyük olmadığını da fark edebiliriz. Travmayı yada  imtihanı da başımıza gelen iyikilerimiz arasına alabiliriz. Yolumuza saçtığı ışıkla daha aydınlık daha sağlam yürümeliyiz. İmtihanların birey gelişimimiz için de çok önemli olduğunu anlarız.

Bunları kabul edip, hayata artık bu gözle bakmamız bize çok şey katacaktır.


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *