Image
Hayatın İçinden

Renklerin Anlamı Nedir?

boya renk seçimi

Hayatımızda renklerin yeri büyüktür. Giyeceğimiz kıyafetlerin renkleri, elektronik alet satın alırken tercih ettiğimiz renkler raslantı mıdır? Elbette ki psikolojimize ve karakterimize göre renklere yönleniyoruz. Araştırmalar, renklerin insan psikolojisinde bir anlamı olduğunu ortaya çıkarıyor. İnsanların psikolojileriyle hareket ederek belli renklere yönlendiği görülüyor. Ayrıca renkler insanların psikolojilerini ve davranışlarını etkileyebiliyor. Gelin bu renklerin anlamlarına yazımızın devamında bakalım.

Kırmızı

Kırmızı renk kesinlikle iştah açıcı bir renktir. O yüzden bazı yemek şirketlerinin logoları kırmızı renktedir. Bu renk enerji verir. Hormanları tetikleyen bir renktir. Yani bizler farkında olmadan acıktığımızda kırmızı logolu bir restauranta girebiliriz. Mutfağınızı kırmızı renge boyadığınızda, kırmızı aksesuar kullandığınızda daha iştahlı hale gelebilirsiniz. Bu renk agresifliğide tetikleyip yansıtmaktadır.

Mavi

Mavi için renklerin anlamı nedir desem neler dersiniz? Araştırmalara göre mavi renk huzur rengidir. Vücudumuzda kanın akışını yavaşlatır. Çocuk odalarında mavi rengi kullanıldığında daha sakin davrandıkları gözlemlenmiştir. Kırmızıya nazaran iştah kapatıcı bir renk olarak kabul edilir.

Siyah

Siyah renk asilliği temsil eder. Yas rengi olarak algılanılması yanlıştır. Özellikle iş görüşmlerine gidildiğinde tercih edilmesi gereken bir renktir. Sadakat, sabır ile bağlantısıda bulunmaktadır. Psikoljik olarak kararlı insanların daha çok tercih ettiği renktir.

Beyaz

Beyaz renk genellikle iyiliği çağrıştırır. Saflığında sembolüdür. Gelinliklerde genelde beyaz tercih edilmesinin sebeplerinden biri budur. Beyaz rengin güneş ışığını tutmadan yansıtma özelliği vardır. Özellikle yaz aylarında tercih edilir. Psikolojik olarakta düşünmeyi seven, hayal dünyası geniş insanları yansıtır.

Sarı

Sarı renk genellikle dikkat çekicidir. Taksilerinde bu yüzden sarı renkte olduğunu söyleyebiliriz. Anlık dikkat çeken renktir. Bu yüzden özellikle bankalar bu rengi çok tercih etmezler. Çünkü geçici değil kalıcı olmak isterler. Aynı zamanda gözü çok yoran renkler arasındadır. Bebek odalarında tamamen sarı yerine arada sarı kullanmak daha mantıklıdır. Aksi halde bebeğiniz sürekli ağlamasına sebep olabilirsiniz. Psikolojik olarak özgür ruhlu insanların tercih ettiği bir renktir.

renkli yapraklar

Yeşil

Aklımıza ilk gelen elbetteki doğayı çağrıştırmasıdır. Özellikle doğayı çağrıştırmasından dolayı sakinliği ve huzuru temsil eder. Gençlik, ümit ve dinçliği de çağrıştırır. Bazı yerlerde gelenek olarak orta yaşlı gelinlere yeşil gelinlik giydirirler. Doğurganlık ümidi taşıması yada dinamiklik için yapılmaktadır. Sinir sistemi üzerinde etkisi vardır. Hastane odalarında kullanıldığını görebiliriz. Farkında olmadan hastalara ümit ve dinginlik vermek için yapılır.

Pembe

Pembe renk ne anlama gelir diye sorsam, romantiklik diyebilirsiniz. Kalıp yargı olarak düşünürsek kız rengi olarakta algılanabilir. Aslında renklerin kız yada erkek olarak algılanılması oldukça yanlıştır. Pembe sakinliği ifade eden renklerden biridir. Öfkeli bir insanı pembe bir odaya koyarsanız ister istemez daha sakin olabilir. Bir araştırmaya göre bir hapistanede parmaklıklar pembeye boyanmıştır. Mahkumların daha sakin davrandığı gözlemlenmiştir. Pembe rengi seven insanlar genellikle duygusaldır. Sorumluluk bilincindedirler.

Turuncu

Çarpıcı ve kıpır kıpır bir etkiye sebep olan renklerdendir. Mutluluk vericidir. Bazı siyasi partilerin çeşitli logo, afiş gibi materyallerde turuncu rengi kullandığını görüyoruz. Kafe ve eğlence mekanlarında tercih edilen bir renktir. Turuncu rengi seven insanlar kendini sevdiren ve dışa dönük insanlardır.

Kahverengi

Genel kanı olarak sağlam karakteri temsil eden bir renktir. Aynı zamanda güveni temsile eder. Bu rengi taşıyan insanların verdiği mesajlar genel olarak dikkate alınır. Kahverengi rengini seven insanlar genellikle olgundur. Sağlam yapıda olup, sakindirler.

Renklerin anlamları anlatıldığı gibi oldukça farklıdır. Psikolojik olarak nasıl renklerin etkisi altında kalıp ve aslında renklerin bir anlamı olduğunu görmüş olduk. Şimdi bu bilgilerle, hayatınızda renklerin anlamlarını düşünerek çıkarım yapma zamanı.


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *