Image
Kişisel Gelişim - Eğitim

Özsaygını Nasıl Geliştirirsin?

özsaygı

Öz saygı, bireyin kendisine gösterdiği değerdir. Başka bir tanımla; bir kişinin kendine ne kadar “değer verdiği, onayladığı, taktir ettiği” nin ölçüsüdür (Adler & Stewart, 2004). Hayatımız boyunca karşılaşacağımız durumlardan biri eleştiri ile karşı karşıya kalmaktır. Özsaygının en büyük temellerinden biri bu eleştirilerle karşı başa çıkmaktır. Aynı zamanda kendimize verdiğimiz değer ile direk alakalıdır.

Özsaygı, dış görünüşümüzü ne kadar beğendiğimiz, duygularımız ve düşüncelerimizi direk olarak etkiler. Bu kavram o kadar mühümdir ki, başarıya açılan kapıların ilk durağıdır diyebiliriz.

Peki özsaygı nasıl geliştirilir? Gelin bu kavramlara bir göz atalım:

1.Hayır Demeyi Bilmek

Yaşamımızın tekrarı yoktur. Bu yüzden özellikle hassas olan noktalarımızda hayır demeyi bilmemiz gerekmektedir. İstemediğimiz bir hayatın parçası olmak yerine tepki almayı göze almalıyız.

2.Kendimiz Hakkında Kötü Konuşmaktan Kaçınmalıyız

Eleştiri ile her zaman karşı karşıya kalabiliriz. Olumlu yönde yapılan eleştiriler bizi daha ileri bir noktaya taşıyabilir. Eleştiri kavramını kendimizi bir başkasının karşısında yerme ile yapmamalıyız. Direk olarak yanlış bir bakış açısı ve önyargıya sebep olabiliriz. Karşımızdakininde bizi fazlasıyla eleştirme hakkını vermiş oluruz.

3.Kendini Kabullenmek

Karakterimiz ve kişiliğimiz bize özeldir. Nasıl herkesden parmak izimiz, farklı ise benliğimizde farklıdır. Kendimizi eksi ve artılarımızla kabullenip daha iyi bir birey olmak için uğraşmalıyız.

4.Kendine Değer Ver

Kendine değer vermek özsaygının belki en önemli etkenini oluşturur. Kendimize değeri ilk olarak biz veremezsek karşıdan beklemek yanlış olur. Hayatı en güzel şekilde yaşamaya odaklanmalıyız. Mutu olmayı hak ettiğimize kendimizi inandırmalıryız. Mutluluk ayağımıza gelmez. Biz onun peşinden koşmalıyız.

5. Herkesi Memnun Etmeye Çalışma

Herkesi memnun etmemiz mümkün değildir. İnsanlar farklı farklı düşüncelere sahiptir. Bu farklılıkların hepsini kendilerine göre ayarlayıp memnun etmek imkansızdır. Her zaman eleştirilecek bir yanınızın olacağını düşünmelisiniz. En büyük değeri kendi düşünce ve hayallerinize vermelisiniz.

Aşırı özsaygı narsist bir yapıya sahip olmanıza sebep olabilir. Eksikliği ise size depresyon olarak dönebilir. En iyi şey dengeyi sağlamaktır. Kendi düşüncelerimize karşı gerçekçi olmak en doğru yola iletecektir. 


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *