Image
Kişisel Gelişim - Eğitim

Online Eğitim Nedir?

Online eğitim, yer ve zaman sınırı olmayan, eğitmen ile öğrencinin aynı mekanı paylaşmadığı bir eğitim sistemidir. İnternet erişimine sahip herkes akıllı telefon, tablet, bilgisayar gibi araçlarla eğitim alabilmektedir. Online eğitim sistemi, eğitmen ile öğrenci arasında kurulan bir iletişim yoludur. Bu yolun merkezinde öğrenci vardır. Online eğitim sisteminin gelişmesi ile beraber gündemimize uzaktan eğitim, canlı ders gibi yeni kavramlar da girdi.

Online Eğitim Modelleri Nelerdir?

Online eğitimde dersler çeşitli yöntemlerle yapılmaktadır. Kurulan sanal sınıf ortamlarında eğitmen ve öğrencilerin aynı anda bulunduğu online ders modeline canlı dersler adı verilmektedir. Eş zamanlı yapılan bu derslerde etkileşimli öğretim gerçekleşmektedir. Daha önceden kaydedilmiş video, slayt, film, animasyon gibi metaryellerin öğrencilere sunulduğu ayrı zamanlı online modeli de mevcuttur. Bu modelde öğrenci, istediği zaman diliminde bireysel olarak kendi hızında öğrenmeyi gerçekleştirebilir. Karma dersler modelinde ise kimi zaman canlı dersler ile kimi zaman bireysel yapılan dersler ile öğretim yapılmaktadır. Özellikle son yıllarda bilgisayar, akıllı telefon, tablet vasıtasıyla kullanılan uygulamalarda oyunlarla öğretim de desteklenmektedir. Bu da online eğitim sisteminin içerisinde değerlendirilebilir.

Online Eğitimin Avantajları

Online eğitimde ulaşım, yemek gibi ekstra masraflarınız olmadığı gibi zamandan da tasarruf edebilirsiniz. Dersleri istediğiniz zamanda ve mekanda takip edebilmeniz öğrenim hayatınızı kolaylaştıracaktır. Anlaşılamayan veya pekiştirilemeyen dersler tekrar tekrar dinlenerek tam öğrenme gerçekleştirilebilir. Herkese aynı olanaklar sunulduğu için eğitimde fırsat eşitliği sağlanmış oluyor. Bu dersler ile farklı bir şehir ya da ülkede de olsanız arzu ettiğiniz eğitimi alma imkanını yakalayabilirsiniz.

Ayrıca geleneksel eğitim sisteminde sınıf ortamında dikkat dağıtıcı etkenler çoktur. Online eğitim sisteminde uygun ortamı oluşturmak sizin elinizdedir. Biraz da küçük yaş gruplarında online eğitimi değerlendirelim. Ebeveynler geleneksel sınıf ortamında öğrenciyi gözlemleme fısatı bulamamaktadır. Online derslerde ebeveynler öğrenciyi gözlemleyebilmektedir. Ve durumu hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Online eğitimlerde yapılan ölçümlerle öğrencinin durumu hakkında detaylı bigiler sunulmaktadır.

Online eğitim sistemi geniş bir kitle içerisinde seviyenizi ölçme imkanı sunuyor sizlere. Yeni nesil eğitim modeli olan online derslerin avantajlarından bahsettik, peki dezavantajları nelerdir?

Online Eğitimin Dezavantajları

Akıllı telefon, tablet, bilgisayar gibi internete bağlanabileceği iletişim aracı olmayanlar online eğitime katılamazlar. İnternetin çekmediği yerlerde derse bağlanmada güçlük yaşanılabilir. Küçük yaş grubunda uzun süre ekrana bakmak olumsuz sonuçlar doğurabilir. Her eğitim sisteminin artıları ve eksileri vardır. Bireysel farklılıklar göz önünde bulundurularak kişiye uygun eğitim yöntemi tercih edilmelidir.


Tüm dünyanın Corona (COVID-19) ile ciddi mücadele verdiği şu günlerde her şeyde olduğu gibi eğitim öğretim sisteminde de ciddi değişiklikler yaşandı. İlk etapta virüse karşı alınan tedbirlerden dolayı ülkemizde eğitim öğretime bir müddet ara verildi. Ardından online eğitim modelleri ile uzaktan eğitim öğretime devam edildi. Bu süreçte online eğitimin avantajlarını ve dezavantajlarını daha yakından tecrübe etme imkanımız oldu. Evden çıkamadığımız, sosyal izolasyon yaşadığımız şu süreçte online eğitim ile kurslara, eğitimlere katılma imkanı yakaladık. Teknolojinin bize sunduğu geniş imkanlardan biri olan online eğitimi bu sayede yakından tanıdık. Sizce online eğitimin hayatımızdaki yeri bunla sınırlı kalacak mı? Ya da online eğitimin bunca avantajını yaşadıktan sonra eski eğitim sistemimiz bizi tatmin edecek mi?


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *