Image
Kişisel Gelişim - Eğitim

Mutluluk Düğümleri Sayınız Kaçtır?

mutluluk

İnsanoğlu, ömür dediği bu yolculukta acaba neler sığdırabilmiştir bu kelimeye…

Ne kadar anlam yüklemiştir bu iki heceli tek kelime. Hayat gerçekten Aşık Veysel’in de dediği gibi uzun ince bir yoldur. Gidilir hiç durmadan gündüz gece… Bununla alakalı bir hikaye geldi aklıma;

Adamın biri bir köye gelmiş, köyün girişinde mezarlık dikkatini çekmiş. Mezarlığa girdiğinde daha da ilginç gelen mezar taşlarında ki sayılar olmuş.

Kiminin üstünde 49, kiminin 12, kimi 1259 gibi sayılar yazılıymış. Durumu çok merak eden adam köyün ileri gelenlerinden birine sormuş:

-Bu mezarlıktaki mezar taşlarının üzerindeki sayılarda nedir? Cevap vermiş köylü adam :

-“Bizim burada çocuklarımıza, doğduklarında bellerine bir ip bağlarız. Ne Zaman mutlu olsalar bir düğüm atarız o ipe. Aklı başına gelince de kendisi atar bu düğümleri.

Öldükten sonra hayatındaki mutlu zamanları kaç tane olmuş diye sayarız.  Mezar taşlarına yazarız. ”der köylü adam. 

Hikayeden de anlaşıldığı gibi, mutluluk düğümleri sayısı yazılır mezar taşlarına. Mutlu olduğumuz anlar elimizde kalan en önemli anlardır. Hayat elbette bu mutluluğu direk sunmaz.

“Bana bir mutluluk söyleyin ki acı karşılığında, elde edilmiş olmasın.” Margeret Oliphant ‘ da dediği gibi hayat her zaman mutlu anlarla geçmez. Mutluluk düğümleri bizim için gerçekten çok önemlidir. Bu düğümleri nasıl artırabiliriz? Bakış açımızla alakalı bir durumdur. Hayatı nasıl gördüğümüzle alakalıdır.

Zorluklara Bakış Açımız Nasıl Olmalı?

Sağlıkla ve imanla imtihan oluruz. Anne ve babamızla, çocuğumuzla, maddi konularla sınanırız. Hayatta ki zorluklar bitmez. Biri bitse bile biri başlar. Unutmamamız gereken ise hayatta olmayı sevmektir. Her anı değerlendirebilmektir. Kendimizi değerli görüp mutlu olmayı hak ettiğimize inanmaktır. Bulunduğumuz her ortamda pozitif olmalıyız. Hem içimize hem dışımıza bu olumlu enerjiyi vermeliyiz. Bulunduğumuz hal itibariyle kendimize katacak bir çok şey bulabiliriz. Düğümlerimizi fazla tutmak birey geilişimimiz içinde çok önemlidir. Örneğin;

Bütün gün ev işi yaparak çok yoruldunuz. Eşiniz işten geldi. Çocuklarla beraber dışarda alış veriş yapalım teklifinde bulundu. Aynı zamanda çocuklarıda gezdirmek istiyor. Surat asıp bugün çok yoruldum ben yapmam sen al çık  demek isteniz. Bu cevap eşinizle bir tartışmaya sebep olabilir. Bütün gün evde çocuk bakıp ev işi yaparak zor bir gün geçirdiniz zaten. Meseleyi bu noktaya çekmek hiç işinize gelmez. Sinirlerinizi ve vücudunuzu daha yorar. Üstüne eşinizle aranız bozulabilir. Bunun yerine şöyle bir konuşma yapabilirsiniz.

-Bugün işler baya bir yordu beni.

-Seninle ve çocuklarımızla birlikte kaliteli zaman geçirmek istiyorum.

-Alış veriş merkezinde gezerken bana yardımcı olursan olabilir, diyebiliriz. Kimse incinmemiş ve sinirler gerilmemiş olur. Eşinizin yanınızda olması, çocuklarınızın sağlıklı olması büyük mutluluk sebebidir.

Maddi durumunuzun el verip alış verişe çıkıyor olabilmeniz de bir şükür sebebidir. Alış verişte, istediğinizi seçmeniz, alım gücünüzün olması olumlu bir bakıştır. Ailenizin, o karede mutlu fotoğrafını görmeyi düşünüp anı yaşayıp mutlu olmamız gerekir.

Bence bu başlı başına bir düğüm sebebidir.

Başka bir örnek vermek isterim. Hamilesiniz sık sık tuvalete gidiyorsunuz. Acıkıyor ve mutfakta epey vakit geçiriyorsunuz.

Oflamak yerine yada şikayet yerine düşünmemiz gerekir.

-Allah bana tıkır tıkır işleyen harika bir vücut vermiş. Böbreklerim sağlam ki işlevini karnımdaki bebeğe rağmen yapıyor. Midem ve bağırsaklarım sorumlulukları yerine getiriyor. Öyle ki yerine başka gıdalar istiyorlar. Bu sayede,hem bana hem de bebeğime enerji sağlayabiliyorlar.

Her gün yemek yapmak zor. Ay bıktım bu mutfak işlerinden çok yoruluyorum. Bugün de dışarda mı yesek demek diyebilirz. Soğan ve salça ile birlikte ıspanak yemeği yapabiliriz. Yoğurdun içine biraz un ve yumurta katarak yoğurt çorbası çıkarabiliriz. 

Aslında çok düz bir aktivite olmadığını belirtmek istiyorum. Öyle ki beynimizdeki kıvrımlardan bunu düşünüp yapabilmek oldukça kayda değerdir. Bunu birde şükür ile harmanlarsak bu da  mutluluk düğümlerden biridir…

Bunu okurken belki de bu kadarını yapamam diyebilirsiniz. Fazla bir polyanacılık olarakta düşünülebilir. Hayat gün geçtikçe zorlaşıyor. Bardağın dolu taraflarını ne kadar görürseniz işler o kadar güzel olur. Bunu kendi hayatınızda bir huy haline getirebilirsiniz. Her olayda olumsuzu görüp mutsuz olmak isterseniz o başka tabi. Kalitesiz bir yaşam, mutsuz bir ömür sizleri bekler. Seçim sizin sayın okurlarım.

Yazıyı uzatıp şükür örneklerimi oldukça uzun tutabilirim. Çünkü ayrıntılarda, hayatımızda sıklıkla yaptığımız çoğu eylemde mutluluk düğümleri gizlidir. Meseleyi daha güncel tutup böyle bir bakış açısı ile hayatınıza bakmanızı istedim . Mutluluk düğümleri  sayımızın bol olması duasıyla…


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *