Image
Kişisel Gelişim - Eğitim

75 Yıl Süren Mutluluk Araştırması

mutluluk araştırması

Mutluluk deyince aklımıza ilk ne gelir?Temel amacımız mutlu olmak değil midir? Hayatımızda çoğu şeyi mutlu olmak için yaparız. Mutluluk huzur bulmaktır. Huzur ise istediklerimizi yada hayallerimizi yaşamak ve vicdanla alakalıdır. İnsan doğduğunda hayatla mücadelesi başlar. Çoğumuz daha iyi satandartlar için uğraşırız. Evimiz olsun sonra arabamız olsun isteriz. Bu istekler hiç bitmez. Bebeğimiz olur. Bebeğimizi en güzel, en iyi şekilde büyütmek için uğraşırız. Daha sonra başarılı olsun diye en iyi okula gitsin deriz. Sınıftaki en iyi öğrenci olsun isteriz. En iyi mesleği okusun diye çaba sarfederiz. Peki ya kendi mutluluğumuz için neler isteriz? Mutluluğumuz için çoğu zaman huzur, aşk, sevgi, para gibi hedefler belirleriz. Elbette ki bunlar dünyalık isteklerdir. Gerçek mutluluk yalnızca maddi şeylerle olmaz. Mutluluk nedir peki?

Harvard Araştırması Sonucu

Mutluluğun sırrı 75 yıl süren bir araştırma ile Harvard Üniversitesi tarafından yapıldı. İnsanlar nasıl mutlu olduklarına cevaplar belirledi. “Grant Araştırması kapsamında 1939-2014 yılları arasında yapılmıştır. Boston’da büyüyen 456 geliri düşük seviyede olan erkekler incelenmiştir. Glueck Araştırması 1939-1944 yılları arasında Harvard’da okuyan ve mezun olan 268 erkek incelendi.

75 yıl olan araştırma süresinde birden fazla araştırmacı gelip geçti. Farklı teknikler kullanıldı. 2. Dünya Savaşı öncesinde katılımcılardan kan örnekleri alınıp incelendi. Beyin taramaları bile yapıldı.”

75 yıllık araştırmanın sonucunu açıklayan, araştırmanın başındaki Robert Waldinger oldu. Buna göre  mutlu olmak denildiğinde tek bir şey öne çıktı.

“75 yıllık bu araştırmadan çıkan mesaj ilginçtir. Bizleri sağlıklı ve mutlu kılan tek şey, iyi ilişkilerdir”

Şaşırdınız sanırım. İyi ilişkiler mi? Aşk değil,aile değil, evlat değilde iyi ilişki mi?

Yapılan bu araştırma, düşüncelerinizi korkmadan paylaşıp istişare edebileceğiniz ortamdan bahsetmektedir. Kendinizi teslim edebileceğiniz ortam yada ortamlar. Bu araştırma, aslında gerçek dostlardan, samimi insanlardan bahsetmektedir. Yaşadığımız olayları anlattığımızda bizi anlayan insanlardan bahsetmektedir. Güvenebileceğiniz insanlara sahip olmanın sinir sistemini rahatlattığını söylemektedir. Araştırma, beynin daha uzun süre sağlıklı kalmasına yardımcı olduğunu da ispatlanmıştır. Bu araştırma, duygusal ve fiziksel acıları da iyi ilişkilerin dindirdiğini ispatlamıştır. Araştırma da, kendini yalnız hissedenlerin fiziksel sağlığının bozulduğunu görülmektedir. Bununla beraber daha erken öldüklerini de söylemektedir.

Waldinger ayrıca  arkadaş sayımızın çok olmasının önemli olmadığını söylemektedir. Önemli olan yakın ilişkilerinizin kalitesinin ne boyutta olduğuna dikkat çekmiştir. Duygusal ilişkilerimiz kalitesiyle bizi mutlu ediyor mu?

Kaliteli İlişkilerin Sonucunda Neler olur?

Aslında araştırmanın özü oldukça basittir. Dostluklar kurmak ya da dostum diyebileceğimiz insanlara sahip olmak önemlidir. İşte bu dostluk ilşkileri hayatımızda bizi mutlu etmeye yarayan ilk şeylerdendir. Nasıl yani diyenleri duyuyor gibiyim.

Hayatın bize ne getireceğini bilmeden yaşıyoruz. Güldüğümüz kadar ağlıyoruz da. Sıkıntıların biri bitiyor sonra diğeri başlıyor. İşte bu gibi durumlarla karşılaştığımızda iyi ilişkiler kurduğumuz insanlar devreye giriyor. Buna dostlar da diyebiliriz, bu dostlarımız bize göremediğimiz kavramları hatırlatıyor. Şükretmemiz gerektiğini, hayatın güzel yanlarını görmemizde yardımcı olabiliyorlar. Eğer bu araştırmanın ilk sırasını aşk yada para olsaydı neler olurdu? Aşkın ve varlığın içinde ne yapacağımızı bilemeden sadece dünyalık bir insan olabilirdik. Yanlış yaparak ama bunu bilmeyerek ömrümüzü bitirebilirdik. Samimiyetsiz bir çevreyle yaşam kalitemizi düşürerek  yaşayabilirdik. Kaliteli ilişkiler, içinde bulunduğumuz her durumda bize hayatı kazanmada vesile olabilir. İyi ilişkilerin, birey gelişimimiz içinde birçok faydası bulunmaktadır.

Sağlıklı ve iyi ilişkiler içinde olduğunuz bir hayat yaşamanız ümidiyle…
Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *