Image
Sağlıklı Yasam

Lavanta Yağı Ne İşe Yarar?

lavanta

Lavanta yağı, günümüzde yaygınlaşan aromaterapide kullanılan uçucu yağlardandır. Uçucu yağlar bitkilerden damıtma yoluyla elde edilir. Lavanta yağının kullanım alanı çok geniştir. Temizlik ürünleri olan deterjanlar ve yumuşatıcılarda; kozmetik ürünleri olan jeller, losyonlar, sabunlar, şampuanlarda kullanılır. 

Lavanta bitkisi keskin kokusu, göz alıcı rengiyle büyüleyici bir etkiye sahiptir. Her zaman her yerde lavanta bitkisine ulaşamasak da lavanta yağı sayesinde benzer etkiyi yaşayabiliriz. Her derde deva lavanta yağının hiç bilinmeyen faydalarına bir göz atalım.

Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

lavanta yağı

-Uykusuzluğa çözüm: Uyku problemi yaşayanlara alternatif bir çözüm lavanta bitkisinden geliyor. Yapılan araştırmalar sonucunda uyku ilacı kullanmaktansa lavanta yağı kullanmanın daha faydalı ve sağlıklı olacağı söyleniyor. Lavanta yağının insanlar üzerinde sakinleştirici, rahatlatıcı etkisi vardır. Yatarken yastığınıza birkaç damla damlatarak uyku problemini aşabilirsiniz. Kokusundan rahatsız olanlar ayakucuna da damlatabilirler. Bu sayede kolayca uykuya dalarak, deliksiz bir uyku çekebilirsiniz.

-Depresyon ve kaygı seviyesinde azalış: Yoğun bir iş gününün ardından yorgun bedeni ve zihni dinlendirmenin en güzel yöntemi ılık bir duş almaktır. Küvete doldurduğunuz suya birkaç damla lavanta yağı damlatarak suda bedeninizin gevşemesini, rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Ya da bileklerinize lavanta yağı ile masaj yapabilirsiniz. Böylece günün stresini atıp, bedeninizi dinlendirmiş olacaksınız.

-Baş ağrısına alternatif çözüm: Baş ağrısını hafifletmek ya da hafif bir baş ağrısına çözüm bulmak için lavanta yağı kullanılabilir. Şakaklarınıza ve ensenize lavanta yağı damlatarak masaj yapın. Baş ağrısının gününüzü esir almasına izin vermeyin.

-Kas ağrılarına çözüm: Gergin kaslar, kas ağrıları, burkulmalar ve romatizmalara lavanta yağı ile yapılan masajların ciddi fayda sağladığı söyleniyor. Düzenli yapılan masajlarla ağrılar giderilebilir.

-Dudak Bakımı: Dudaklarınızın kurumasından, soyulmasından, çatlamasından rahatsızsanız lavanta yağı sürerek sonucu gözlemleyebilirsiniz. Lavanta, dudak bakımı için en çok kullanılan uçucu yağlardan biridir.

-Böcekleri kendinizden uzak tutmanın pratik yolu: Lavanta yağı ve suyla oluşturacağınız karışımı vücudunuza sprey olarak sıkın ve sivrisineklerden kurtulun. Lavanta yağı sivrisinek ve böcekler için doğal böceksavardır. Aynı zamanda böcek ısırıkları ve arı sokmalarında oluşacak iltihabı engellemek için bir iki damla lavanta yağı sürmeniz yeterli olacaktır.

-Saç bakımı: Saç dökülmesinin engellenmesinde, saçların canlanmasında lavanta yağının etkili olduğu gözlemlenmiştir. Cildi beslediği gibi kafa derimizin beslenmesi için de kullanımı önemlidir. Şampuanınızın içine birkaç damla lavanta yağı damlatmayı ihmal etmeyin.

Lavanta yağının bilinmeyen faydaları hakkında sizlere bilgi sunmaya çalıştım. Dikkat etmeniz gereken birkaç hususa değineceğim. Uçucu yağları kullanmadan önce alerjinizin olmadığına emin olun. Doktorunuza başvurmadan kullanmayın. Bir diğer husus ise yağınızın kaliteli olması. Ben Arifoğlu’nun uçucu bitki yağlarını kullanıyorum ve de memnunum.

Umarım yazım sizler için faydalı olmuştur. Fikir ve yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *