Image
Kitap Yorumları

Kitap Tavsiyesi: Yaşamak, Yu Hua

Yaşamak isimli eser yazar Yu Hua’ ya aittir. Çin edebiyatının çok güzel bir eseridir. Kişisel gelişim içinde faydalı olabilecek bir kitaptır. Yıllardır Afganistan, Filistin gibi ülkelerin zulüm, açlık savaş, yönetim sorunları vardır. Bunun üzerine çok yayın okuyup, dinledik. Algımızda büyük ülkelerde insanlar güllük gülistanlık yaşıyormuş gibi geliyor.

Okurken kapıldığım düşünceler nelerdi?

Kitabı okurken Çin’ de de aynı tür insanlık dramlarının yaşandığını fark ediyoruz. Koltuk kavgasının dünyanın her köşesindeki tek ortak nokta olduğuna şahit oluyoruz. Kazanan öteki olana zulmediyor. Hakeza büyük vaatler, yeni bir ülke aldatmacalarıyla yine sefaleti halk çekiyor. Kısacası kim gelirse gelsin hep halk çekiyor; fakirleşiyor, aç kalıyor, ölüyor, acı çekiyor. Bu dünyada yalnız değilsin; her yerde, kademede, yaşamda kendine göre sınavlar var. Kimse güllük gülistanlık değil. Çoğu sana gülümserken evinde kan ağlıyor haberin yok. Yani her varlık bir şekilde hayatını ve kaderini yaşıyor.

Okuyarak, duyarak öğrendiklerimiz bize çok şey fısıldıyor. Anı yaşamamız gerektiğini resmediyor; geçmişte ya da gelecekte değil. Başkalarının hayatında figüran olarak yaşamak yerine kendi hayatımızın kahramanı olmalıyız. Çünkü yaşamak bu; iyisiyle kötüsüyle ne durumda olursak olalım. Her şey insanoğlu için….    

Okurken hissettiğim ve zihnimde beliren bir düşünce de şuydu: Allahım her yerde aynı dert. Yüzyıllar geçiyor ama insanların malımızın kıymetini bilmeden sorumsuzca yaşamamız değişmiyor. Ettiklerinin mislini çekenleri unutuyoruz. Bir yerde ateş varsa gelip bizi de bulacağını unutuyoruz. Ne ilginç şu insanoğlu. Yaşanmışlıktan hiç ders almıyor muyuz?

Sevgili okur; naçizane okurken hissettiklerimi paylaştım ve Çin’de de bir biz varmış onu gördüm. Her toplum bir şeyler yaşamış ve yaşamaya devam edenleri de var. Demek ki şuralı buralı değil, dünyalıyız. Tekrar ile yirmi yılda bir yaşamamak bizim elimizdedir. Geçmişinden ders almayan toplumlar tekrara mahkumdur. Bunun en önemli kanıtı bu kitap. Dostça, iyilikte yarışarak yaşamak varken bu eziyetler niye… Bu da bir sır, bir imtihan ve insanın var olma hikayesi…

Hikaye, kurgu gerçekten çok güzel. Yok artık o da olmamıştır derken daha da neler olduğunu okuyacağınız bir eserdir.

Peki siz ne düşünüyorsunuz?

Kitabı okursanız fikirlerinizi paylaşır mısınız?

 


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *