Image
Kişisel Gelişim - Eğitim

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

kitap okuma

Kitap okuma, öğrenmenin ilk basamağıdır. İnsan gelişen ve değişen bir varlıktır. Gelişimin gerçekleşmesi için önce öğrenme gerçekleşmelidir. Doğduğumuz andan itibaren ölene kadar öğrenme ve gelişme süreci içerisindeyiz. İlk başlarda çevremizdeki uyaranlarla öğrenme gerçekleşirken, bir süre sonra bu yeterli gelmez. Ve okul hayatı başlar. Okul hayatına girdiğimiz ilk yıl bize öğretilen şey okumadır. Neden eğitim öğretime ilk okumayı öğrenerek başlıyoruz? Bunu hiç düşündünüz mü?

Okumayı öğrenerek başlıyoruz çünkü hayatımız boyu okuyarak öğrenecek, öğrendikçe gelişeceğiz. Hayatımızın merkezinde okuma eylemi olacak. Bedenin gelişebilmesi için düzenli ve dengeli beslenme şarttır. Aynı şekilde zihnin ve ruhun da düzenli beslenmeye ihtiyacı vardır. Ruhumuzun ve zihnimizin beslenmesi okumaktan geçiyor. Burada düzenli okuma ciddi önem arz ediyor.

Okumak önemli, öğrenmenin ilk adımı okumadır dedik. Peki ne okuyacağız? Günlük okumalarımızı sosyal medya ile sınırlı mı tutacağız? Öğrenmek için bilgiye ulaşmalıyız. Bilginin kaynağı kitaplardır. Her çeşit kitap okumalıyız. Kendimizi geliştirmeliyiz. İnternette ciddi bir bilgi kirliliği var maalesef. Bu yüzden bilgi kaynağı olan kitapların yeri başkadır. Düzenli kitap okuma bu yüzden çok önemlidir. Peki kitap okumanın ne gibi faydaları var?

Kitap okumak bize ne kazandırır?

Bize bir şey katmayan televizyon programları karşısında saatlerce vakit geçirebiliyoruz. Ya da sosyal medyada kim ne yapmış, nereye gitmiş takip ederek günün büyük bir kısmını boşa harcıyoruz. Aslında her gün belli bir süre kitap okuyarak geleceğimize yatırım yapabiliriz. Kitap okumanın birçok faydası vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

-Kelime hazineniz gelişir.

-Daha güzel konuşmanızı sağlar.

-Hafızayı kuvvetlendirir.

-Yaratıcılığınız artar, hayal gücünüz gelişir.

-Genel kültürünüz artar.

-İletişim kurma yeteneğiniz gelişir.

-Konsantrasyon gücünü arttırır.

-Hızlı düşünmeyi sağlar.

-Uyku kalitesini arttırır.

-Stresle baş etmenizi kolaylaştırır.

-Empati kurmanızı sağlar.

-Yazı yazma becerilerini geliştirir.

-Akademik hayatta başarı sağlar.

-Farklı bakış açıları kazandırır.

-Zihni açar.

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Kitap okumanın faydalarını inceledik. Hayatımızdaki önemini anladık. Peki kitap okuma alışkanlığımız yoksa ne yapmalıyız? Okuma alışkanlığını nasıl kazanabiliriz? Alışkanlık kazanmada 21 Gün Kuralını detaylı bir şekilde anlatan yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

kitap okuma

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için uygulamanız gereken birkaç pratik öneride bulunacağım.

Kendiniz için doğru kitabı seçin.

Okumayı sevmek için size uygun olan kitapları seçmelisiniz. Okuyacağınız kitap yaşınıza uygun olmalı, size ve ilgi alanlarınıza hitap etmelidir. Hangi tarz kitabı okumak istediğinize karar vermelisiniz. Roman, hikaye, bilim kurgu, fantastik kitaplar gibi…

İlk başta ince kitaplarla başlayın.

Okumaya yeni başlıyorsanız, ilk başta ince kitapları tercih edin. Kitap bittikçe okuma isteğiniz artacak.

Yanınızda kitap taşıyın.

Gün içerisinde müsait olduğunuz zaman dilimlerinde kitap okumalısınız. Bunun için yanınızda kitap bulundurmalısınız. Mesela bir yere gittiniz, boş kaldınız, sıra bekliyorsunuz, yapacak hiçbir şey yok. Yanınızda kitap varsa açıp okuyabilirsiniz. Can sıkıntınızı gidereceği için kitap okumayı sevmeye başlayacaksınız.

Günlük okunacak sayfa sayısı belirleyin.

Alışkanlık kazanmada rutin hareket etmek çok önemlidir. Bu yüzden günlük okuyacağınız sayfa sayısını belirleyebilirsiniz. Hedefiniz olduğunda alışkanlık kazanmak çok daha kolay olacaktır. Bir başka alternatif ise süre hedefi koymak olabilir. Başlangıçta kendi seviyenize uygun bir süre belirleyebilirsiniz. 15 dakika, 20 dakika gibi. Daha sonra bu süreyi arttırabilirsiniz.

İstikrarlı olun.

Koyduğunuz hedefleri günlük istikrarlı bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Çok fazla taviz vermemelisiniz.

Kitap listesi oluşturun.

Sizin ilgi alanlarınıza ve tarzınıza hitap edecek kitapları araştırın. Okunacak kitaplar listesi oluşturun. Ayrı bir yerde okuduğunuz kitapların listesini tutabilir, yorumlarınızı yazabilirsiniz. Bu yöntem de sizi kitap okumak için motive edecektir.

Kitap kulüplerine katılın.

Gerek çevremizde, gerek sosyal medyada kitap okuma ve yorumlama üzerine kurulmuş kulüpler mevcut. Bu kulüplere, kulüplerin düzenlediği söyleşilere katılabilirsiniz.

Kütüphanelere gidin.

Kütüphanelere üye olmak, oralarda kitap incelemek kitap seçimi noktasında size yardımcı olacaktır. Bazen incelemeden bir kitap aldığımızda kitap bize hitap edemeyebiliyor. Boşu boşuna para verdiğimizi düşünebiliyoruz. Bu durum kitap alma ve okuma noktasında bizi olumsuz etkiler. Bunun önüne geçmek için kütüphaneleri ziyaret edebilir, oradan kitap alıp okuyabilirsiniz. Kütüphaneden aldığınız kitabı zamanında geri götürebilmek için düzenli kitap okuma alışkanlığı kazanabilirsiniz.

Kitap yorumlarını ve eleştirilerini okuyun.

Sosyal medyada birçok platformda kitap yorumları ve eleştirileri yapılmaktadır. Bunları okuyup kitap hakkında bir fikir elde edebilirisiniz. Bu yorumlar yüzde yüz size hitap etmese de az da olsa kafanızda bir şeyler canlandıracaktır. Zamanla sizinle benzer fikirleri paylaşan platformları ya da kişileri tespit edip, onların kitap yorumlarını dikkate alabilirsiniz. Sitemizdeki kitap yorumlarına buradan ulaşabilirsiniz.


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *