Image
Kişisel Gelişim - Eğitim

Kişisel Gelişim Nedir? Neden Gereklidir?

Kişisel gelişim son yıllarda en çok ilgi gören alanlardan biridir. Peki tam olarak ne olduğunu biliyor muyuz? Gelin beraber inceleyelim. Kişi sözcüğünün kelime anlamı insan, kimse, şahıstır. Gelişim kelimesi ise ilerleme, aksiyon anlamlarına gelir. Öyleyse kişisel gelişim, toplumda bir birey olarak kendimizi daha ileriye götürmek için yapılan bilinçli davranışlar bütünüdür diyebiliriz.

İnsanoğlu dünyaya geldiği andan itibaren hem bedenen hem ruhen sürekli bir gelişim içerisindedir. Çevresindeki her şeye karşı merak vardır. Keşfettikçe, öğrendikçe mutlu olur. Öğrendikleri zamanla ona yetmez. Hep daha fazlasını elde etmek için çabalar. Yani gelişim insanoğlunun yapısında olan doğal bir süreçtir. Bedenimizin ve ruhumuzun sınırı yoktur. Geliştikçe daha çok gelişebilen bir varlıktır insan. Hayattan zevk alabilmek için bu doğal süreci bozmamalıyız. Gelişmeye ve yeni şeyler keşfetmeye devam etmeliyiz.

Kişisel Gelişim ve İç Dünyamıza Yolculuk

Her bireyin gelişim süreci farklıdır. Bu yüzden bir birey olarak önce kendimizi keşfetmeliyiz. Kendini tanımayan bir insanın kişisel gelişimine katkı sağlaması mümkün değildir. Peki kendimizi nasıl keşfedeceğiz? Bir konu hakkında araştırma yapacağımız zaman sorular sorarak başlarız. O zaman kendimize bazı sorular yönelterek başlayabiliriz. Beni hayatta en mutlu eden şey nedir? Hayattaki önceliklerim nelerdir? Neleri yapmaktan hoşlanıyorum? Kendimde eksik gördüğüm ancak geliştirmek istediğim yanlarım nelerdir? Nerede olmak isterdim? Olmak istediğim yere varmak için nelere ihtiyacım var? Ruhumu ve bedenimi rahatlatacak ve besleyecek bir hobim var mı? Buna benzer soruların cevaplarını bulabilirsek doğru yolda ilerliyoruz demektir. Yeteneklerimizi, ilgi alanlarımızı, ihtiyaçlarımızı, eksiklerimizi ve geliştirilebilir yönlerimizi tespit ettikten sonra kendimize bir rota çizebiliriz.

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılabilir?

Kişisel gelişim yolculuğunu güneş ışınlarına benzetiyorum ben. Bir yerden başlarsınız ama sonu yoktur. Sonsuzluğa akıp gider. Başlayacağınız noktayı bulduysanız dümen elinizde ve rotanız belli ise kim tutabilir sizi? Günümüzde imkanlar çok geniş, alternatifler çok fazla. Size uygun yöntem ve tekniklerle çok rahat ilerleyebilirsiniz. Eğer kitap okumayı seviyorsanız çok avantajlısınız demektir. Bu alanda çok fazla kitap mevcut. Ayrıca kitap seçmede zorluk yaşıyorum diyorsanız, sosyal medyada kitap yorumlarına, kitap tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Kitap okumayı çok tercih etmiyorum diyenlerdenseniz o zaman filmlerden destek alabilirsiniz. Ancak kitap okuma kişisel gelişim için çok önemlidir. Çünkü dünyadaki her şey sürekli değişim halindedir. Değişimi takip edebilmek için sürekli okumak gerekir. Peki başka neler yapılabilir, bir göz atalım? İnsan sosyal bir varlıktır, gezmeli, görmeli, bilgi alışverişinde bulunmalı, kısacası sosyalleşmelidir.

Kişisel Gelişim ve Eğitim

Yapılan araştırmalarda gelişen ülkelerin eğitim seviyelerinin yüksek olduğu görülmüştür. Gelişimin olduğu yerde mutlaka eğitim de vardır. Her geçen gün ilerleyen, gelişen teknolojiye ve çağa ayak uydurabilmek için eğitim kaçınılmazdır. Eğitim ve kişisel gelişim bir bütünü oluşturan iki yarım parça gibidir. Birbirini destekler. Birbirinden ayrı düşünülemez. Günümüzde kişisel gelişim için çeşitli alanlarda ve çeşitli platformlarda eğitimler mevcuttur. Eğitimin yeni yüzü olan online eğitim modeli ile istediğiniz zaman ve mekanda, istediğiniz kurumdan eğitim almanız mümkündür. Hatta bu eğitimleri ücretsiz veren bir sürü kurum ve kuruluşlar da vardır. Bunlardan destek alınılabilir.

Online eğitim nedir? Bununla ilgili yazdığım içeriğe de buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu içerik sayesinde online eğitim hakkında ciddi bir bilgiye sahip olacaksınız.

Martin Luther King’ in, “Uçamıyorsan, koş; koşamıyorsan, yürü. Eğer yürüyemiyorsan, sürün; ama hareket etmeye devam et. Geleceğe ilerlemeyi sürdür.” cümleleri konumuzu ne güzel özetliyor. Şartlar ne olursa olsun gelişmenin ve ilerlemenin mutlaka bir yolu vardır. O yolu bulmak ve ileriye gitmek gerekir.


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *