Image
Sağlıklı Tarifler

Keçiboynuzu Unundan Sağlıklı Krep

Hayatımızda sağlıklı beslenmeyi bir kural haline getirirsek ilk neyi çıkarırsınız? Cevabınızı duyar gibiyim; şeker büyük ihtimalle ilk verilecek cevap olacaktır. Peki şeker yerine neler kullanılabilir? İşte keçiboynuzu unu bunlardan biridir. 

Keçiboynuzu ununun vücudumuza bir çok faydası bulunmaktadır. Keçiboynuzu unu; protein, fosfor, magnezyum, çinko gibi mineral içermektedir. Aynı zamanda A, B, D ve E vitaminlerinin vücudumuza girmesini sağlıyor. Dolaşım sistemine büyük yararı da bulunmaktadır.

İnsanlar özellikle son dönemlerde sağlıklı beslenmeye çok önem vermeye başladılar. Bunun popüler kültürdeki adı organik beslenme oldu. Şeker  ilk önce çaylarımızdan sonra da diğer besinlerimizden  uzaklaşmaya başladı. Şekerin bir şekilde kansere sebep olduğu ortaya çıktı.

Annelerinde  bebekleri olduktan sonra  daha sağlıklı besinlere yönlendiğini gördüm. Bir anne olarak,bu bilince sahip olmaya başladım. Yaptığım kreplerde şeker yerine keçi boynuzu özü kullandığım.  

Malzemeler

Bir adet organik  yumurta

Helal ve kaliteli bir un

Toz halindeki keçi boynuzu özümüz

Biraz zeytinyağı yada tereyağ

Günlük süt

Hazırlanışı

Derin ve çırpılması rahat olacak bir kabımıza başta yumurtamızı çırpıyoruz. Daha sonra bir çay bardağı sütümüzü ekliyoruz. Daha sonra bir çay bardağı un ve yarım çay bardağı keçi boynuzu özü katıyoruz. Zeytinyağımızı ekliyoruz. Krep kıvamına gelesiye  kadar göz kararı malzeme eklemesi yapabilirsiniz.

Krep tavamızı yada teflon tarzı bir tavayı ocağa kısık ateşe alıyoruz. Bir tatlı kaşığı zeytinyağı yada tereyağımızı tavaya damlatıyoruz. Eğer tavaya yağımız fazla geldiyse peçete yardımıyla silebiliriz. Bir sonraki aşamada kepçe  yardımıyla tavamızda krep hamurumuzu döküyoruz. Krebimizin üzerinde minik minik boşluk tarzı gözler çıkmaya başlayacaktır. İşte o sırada  ters çevirip tekrar pişirip afiyetle yiyebilirsiniz. Tavsiye olarak içine pekmez-tahin kullanabilirsiniz. Fındık ezmesi de yakışacaktır. Afiyet, şifa olması ümidiyle...Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *