Image
Kişisel Gelişim - Eğitim

Kardeş Kıskançlığı Nedir?

Kıskançlık nedir? Gelin ilk olarak bunu açıklayalım. Kıskançlık özgüven eksikliği  ve yetersizlik hissini temel alan bir durumdur. Bununla beraber çeşitli duygulardan  doğan biraz karmaşık bir  durumudur. Kardeş kıskançlığı da bu duygularla ortaya çıkan bir olaydır. Toplumuzda kardeş sahibi olmayan birey sayısı oldukça azdır. Çoğumuz yaşantımızın belli başlı noktalarına kardeşlerimizle bir şeyler sığdırırız. Geçmişe dönüp baktığımızda çocukluk dönemlerimizde kimi zaman kıskandığımızı hatırlarız. Kin tuttuğumuz, intikam alma hissi dahi uyandıran olaylar zinciri hatırlayabiliriz. Günümüze baktığımızda ise bu rahatsız edici duygulardan arınmış ilişkiler içindeyiz. Daha sağlıklı ve sağlam bir iletişim halinde olduğumuzu fark ederiz.

Çocukluğumuzda hissettiğimiz kıskançlık, kin  gibi nahoş duyguları birçoğumuz yaşamıştır. Kalbinizi biraz yokladığınızda bana hak vereceğinizi düşünüyorum. Bu duygular ebeveynlerde ciddi sıkıntılara sebep olmaktadır.    Çocukluk dönemlerinde olsun erişkin dönemlerinde olsun, bilinçli ve kontrollü olursak üstesinden gelinecek bir durum olduğunu ifade etmeliyim.


Kıskançlık Durumunda Çözüm Yolları Nelerdir?


Çocuklar  yaklaşık  5 yaşına kadar ben merkezci, bir yapıya sahiptirler.Benim annem, benim babam,benim oyuncağım gibi durumlarla  karşılaşırız. 5 yaşa kadar kardeş kıskançlığının görülme durumu daha fazla olabilir. Örneğin eve yeni bir kardeş geldiğinde durum biraz zorlaşır. Abi yada abla olan çocuğumuz zaten karmaşık duygular içerisinde bulunur. Çevreden  “sen artık abi/abla oldun,benim oğlum/kızım, seni hep daha çok seveceğiz “ gibi açıklamalar yanlıştır. Bu açıklamalar yapıldığında çocuğumuzun suçluluk duygusunu hissetmesine sebep olabiliriz. Bu tarz konuşmalarda bulunan insanlarda uygun bir dille uyarılmalıdır.

Evin yeni üyesi gelmeden önce çocuğumuza bu durumu açıklamalıyız. İlk olarak onu rahatsız etmeyecek şekilde alıştırılmalıdır. Annenin artık zamanının diğer kardeşi için kullanacağıda söylenilmelidir. Buna bebeğin ihtiyacı olduğuna dair konuşmalar yapılabilir.

Bebekle alakalı konularda fikrine başvurulabilir. Örneğin ; isim seçmede, odası hakkında,alınan eşyalarda yorumu sorulabilir.

Bebek doğduğunda işler kardeş kıskançlığı durumu iyice zorlaşabilir. Bebeğin banyosu, temizliği gibi konularda  çocuğunuz sizi uzaktan kızgın bir şekilde  izliyor olabilir. Bu durumu fark ettiyseniz  hemen yanına gitmelisiniz. Yada çağırıp bir öpücük yada baş okşama yapılabilir. Neden yardımcı olamadığı anlatılmalıdır.

Bebeklik resimlerine baktırmakta etkili bir yol olabilir. Onunda sevildiğini ,korunduğunu görmesi sağlanabilir. Bu oldukça rahatlatıcı bir etki oluşturabilir.

Ben de senin yaşındayken kardeşimi kıskanıyordum diyebiliriz. Çocuğunuz biraz da olsa rahatlama emaresi gösterebilir.

Çocukların duygusu çok saf olduğu için bizim yapmacık hareketlerimizi hissederler. Bebekle ilgilenirken  diğer çocuğumuza dönüp aynı sevgiyi ona göstermeye çalışmak pek işe yaramayacaktır. Çocuğumuz bunu hissedecektir.

Başka bir durum da yeni doğan bebeği kötülemektir. Oldukça yanlış bir davranış olup çocuk kandırıldığını hisseder. Örnek olarak;bu bebek altına yapıyor , sen yapmıyorsun.

Eskiden yapılan parka gitme yada oyun oynama saatlerini  pek olmayacaktır. Şimdi bebek uyuyacak gidemeyiz. Bebek beni çok yordu başka zaman gibi ifadelerle anlatmamalıyız. Bunun yerine bebeğe odaklanmadan tamam parka gidelim. Ama biraz uykum geldi, sonra gidelim gibi sözler demeliyiz. Bu gibi durumlarda babanın yardımı büyük rol oynacaktır. Gerekirse dönüşümlü hareket ederek bu durum telafi edilmelidir Ayrıca bebek yerine ismi ile cümle kurmalıyız. Çocuğumuzun onu daha çabuk kabullenmesini sağlayacaktır.

Bebekten uzak dur ,zarar verme  gibi ifadeler oldukça yanlıştır .Kıskançlığı tavan seviyeye çıkarabilir. Bir fırsat bulduğunda zarar vermeye kadar gidebilecek durumlar oluşabilir. Bebekle çocuğunuz yan yana iken direk müdahele etmek yerine uzaktan izlenilmelidir. Gerekli durumlarda müdahele edilmelidir. Kıskanma duygusunu imrenme bağlantısına yollayabiliriz. iyi işler yapan ve iyi yönlerine benzeme,özenme gibi duygularla kontrol altında tutabiliriz.

Kardeşler arası yaş farkı ne kadar az olursa o kadar çok kıskanma ihtimali olmaktadır.ilk çocuğun cinsiyeti ne olursa olsun ikinci çocuğun cinsiyeti eğer farklı olursa yanında sevinmekte kıskançlığa sebep olacak etmenler arasında yer alır.

Kardeş kıskançlığını da kitap okumanız birey gelişiminiz için fayda sağlayacaktır. Bu konuyu “Ana Baba Okulu” adlı eserinde çok güzel işleyen sayın Ali Çankırılının sözlerinden örnek vererek bitirmek isterim:

“Kardeş kıskançlığı insanın yaradılışında var olan ve sanıldığı kadar kötü olmayan,aksine çocuğa duygularını kontrol etmeyi,paylaşmayı,uzlaşmayı,iş birliğini, empatiyi ve sosyalleşmeyi öğreten faydalı bir duygudur.Çok çocuklu ailelerrde yetişen çocuklar daha çabuk sosyalleşir,kurallara uymada,arkadaş edinmede ve oyun kurmada zorluk çekmezler”.[1] Tek çocuklar için bu durum tam tersidir.Kıskançlık duygusu madem çocuk olsun büyük olsun bizim fıtratlarımızda mevcut,o halde bu duygularımızı kendi irade ve aklımızla yönlendirirsek bir kazanım elde edebiliriz.”…ruhsal ve zihinsel olarak güçlenir,zor işleri başarma yeteneği kazanırız.”[2]


[1] Ali Çankırılı,ANA BABA OKULU, S. 189

[2] Ali Çankırılı,ANA BABA OKULU, S. 191


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *