Image
Kişisel Gelişim - Eğitim

Kardeş Kavgaları ve Çözüm Yolları

kardeş

Kardeş Kavgaları Nedir?

Kardeş demek çoğumuz için vazgeçilmez kader ortaklığı demektir. Aynı evin içinde büyüyünce, acı tatlı ne varsa beraber yaşarız. Peki ya, kardeşimizle kavga ettiğimizde nasıl müdaheleye maruz kalıyorduk? Birçoğumuz büyüklerinden yada çevresinden gördüğü tavır ve davranışlarını söyleyecektir. Neler yapılabilir peki? Anlık sukuneti sağlamak yeterli mi?  Öncelikli olarak, kardeş kavgaları korkulacak kadar zararlı bir duygu değildir. Aksine bu durumu yaşayan çocuklarımızda empati yeteneği gelişir. Zorluklarla başa çıkabilme yolları gelişir. Bu gibi duygular hayata hazırlayan yollardan biridir.Tek kardeş olan çocuklarımız bu avantajlara daha uzak durumdadır.

Kardeş kavgaları kimi zaman sosyalleşmenin bir habercisidir. Aynı odayı, oyuncakları ve ebeveynleri paylaşmanın getirdiği ilişkilerdir. Bu gibi durumlarda iyi geçinin, uslu durun gibi nasihat vermek doğru değildir. Özellikle evimizde, örnek bir ebeveyn olduğumuz sürece herşey kolaylaşabilir.

Anne ve babanın iletişimi çocuklarımızın iletişimin neredeyse bel kemiğini oluşturur. Sevgi ve saygının olduğu evlerde sağlam ilişki kuracak çocuklarımız çıkacaktır.

Kardeş Kavgalarında Çözüm Yolları

Kardeş kavgaları çözümleri deyince akla ilk olarak nasihat verme gelebilir. Kardeş kavgalarında hakemlik rolü üstlenmemenizi tavsiye ederim. Siz en tarafsız şekilde davranıp olaya yaklaşabilirsiniz. Ancak çocuklarınız tarafından taraf olduğunuz düşünülebilir. Diğer bir taraftan ise bunu huy haline getirebilirler. Sürekli şikayet etme durumu gündeme gelebilir.

Kavgalarda, kim başlattı yada kim haklı gibi sebepleri aramak yanlıştır. Şiddet gibi ağır durumlar olduğunda müdahale edilebilir.Elbette ki kavga ortamına müsaade edilmemelidir. Kardeş kavgaları vurma, tekme atma gibi hareketlerinde görüldüğü yerlerdendir. Bunun kesinlikle olmamasına dikkat etmeliyiz. Sözcüklerle sıkıntısını anlatması gerektiği vurgulanabilir.

Çocuğumuz kavga esnasında yada nasihat veriken öfke krizine girebilir. Müdahele etmeden o kriz evresini yaşamasını öneririm.  Elbette kendine zarar verecek olursa müdahele edilmelidir. Kavgasız bir kardeş ilişkisiyle karşılaşmak zordur. Önemli olan doğru şekilde müdahele edebilmektir. Her anne babaya şimdiden kolaylık dilerim. Sizlere faydası dokunması adına kardeş kıskançlığı yazımızı da okumanızı tavsiye ederim. Yine çocuğu aynalama yöntemi de sizlere faydası dokunacak yazılarımızdandır


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *