Image
Hayatın İçinden

Karantina ile Şükür

Evden çalışmak

Korona virusü ile beraber hayatımızda bir çok şey değişikliğe uğradı. Yıllarca izlediğimiz bir çok aksiyon ve gerilim filmlerini yaşıyor olduk. Eve kapanıp, paranoyaklık seviyemizi istemeden de olsa yükselttik. Hayat her şeye rağmen akmaya, ihtiyaçlarımız ise aynı seyirle devam etti. Evde hem iş hem çocuk bakımını aynı anda üstlenmeye başladık. Eşlerimizle artık hafta sonları değil her gün beraber yaşamaya başladık. Elbette zorlandığımız zamanlar oldu. Ama o kadar çok şükür sebebimiz vardı ki… Gelin bunlara bir göz atalım…

-Uyandığımızda Yetişmemiz Gereken İşimiz Yok

Sabahları erken uyanmaktan hoşlanmayan insanlar çoğunluktadır. Alarm sesi ile uyanmak bazen itici bir etki oluşturur. Bazılarımız duş alarak, hızlı bir şekilde kurulanıp giyinip işe yetişmeye çalışır. Araya birde kahvaltı sokuşturulmaya çalışılıp ne yediğimizi tam anlamadan işe başlarız. Bu zamanla monoton hale gelir ve yarış atı gibi bir hal alabiliriz. Oysa karantinada evde alarm sesi ile değil, kendi isteğimizle uyanabiliriz. Hatta bu çocuklarımızın cıvıltısı ile olursa daha da güzel olur. Onları kalkıp öpüp, kahvaltı için hazırlık yapabiliriz. Ne yediğimizi bilerek eşimizle çocuklarımızla yada sevdiklerimizle hoş bir kahvaltı yapabiliriz.

-Korunabileceğimiz Bir Evimiz Var

Evimize gelip, portmantoya çanta ve montumuzu asıp odaya geçebiliyoruz. Yatağımıza yada kanapeye uzanabilmek kocaman bir şükür sebebidir. Dilediğimiz zaman mutfağa geçip istediğimiz yemeği pişirebilmek çok büyük bir nimettir. Kendi yatağımızın, kendi dolabımızın olması, eşyalarımızın istediğimiz şekilde yer alması büyük rahatlıktır. Korona virüsten korunabileceğimiz bir evimizin olması çok mühimdir. Temizliğine dikkat edebileceğimiz, temizliğinden emin olduğumuz bir yaşam alanımız olmuş olur. Karantina evimizi sevmek ve yeni ev hobileri için iyi bir fırsattır.

-Ailemizin Varlığını Hissetmek

Evlenip, yeni bir eve geçeriz. Daha sonra aile olmayı kavrıyoruz derken bebeğimiz dünyaya gelir. İşte o zaman bir aile oluruz. Eşsiz bir mutluluktur. Aynı anda sofaraya oturup eşiniz ve çocuklarınızla yemek yiyebilmek çok büyük bir şükürdür. Karantina öncesi bunu ancak hafta sonları yaparken artık her gün aynı sofrayı paylaşma fırsatı yakaladık. Sofra başında gülüşmeler, hoş sohbetler paha biçilemez. Gündüzleri oyun bile oynama fırsatı yakalamış olabilirsiniz. Onlara uzaktan bakıp şükür etmek ve yemeğimizi bile bunu düşünerek yapabiliriz. Çok daha lezzetli olacağına inanıyorum. Karantina şükür etmek için harika bir fırsattır.

-Kişinin Kendini Bulma Fırsatı

Hayatta okul, iş, evilik, misafir ağırlama, alışveriş deyip gün tüketiyoruz. Ömrümüz nasıl geçiyor diye sorsam, çoğumuz evet bunlar diyebilirsiniz. Ancak biz dünyaya gönderildik. Allah bizi yarattı. Elbette bir işe yarayan ve kimsede olmayan ama bizde olan özelliklerimiz olmalı. Duygularımızı yaşama seviyemiz bile diğer insanlara benzemez. Herkes kendine özeldir. Bizler gün tüketmeye gelmedik. Bizi Yaratan Allah içimizdeki güzellikleri çıkarmak için fırsat üstüne fırsat verir. Zaman bulamıyoruz, hiç vaktim yok gibi sızlanmalardan çok uzağız artık. Evde kendi istediğimiz bir yaşamı artık kurabiliriz. Bir saat bile olsa bunu yapabiliriz. Kitap okuyarak kendimizi keşfedebiliriz. Kur’an okuyarak bilmediğimiz ilimleri öğrenebiliriz. El işleri yaparak becerilerimizi keşfedebiliriz. Resim yaparak motivasyon sağlayabiliriz.  Neyin hoşumuza gittiğini bulup artık bunları gerçekleştirebiliriz.

Karantina hayatında şükür sebeplerimiz çok daha fazladır. Belli başlı şükür sebeplerini yazarak genellemer yaptım. Sizler karantina hayatında şükür için yüzlerce, binlerce sebep bulabilirsiniz. Yeter ki hayatı olumlu şekliyle görüp mutlu olmaya bakalım. İnanın şükür ile hayat kalitenizin arttığını göreceksiniz. 


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *