Image
Kişisel Gelişim - Eğitim

Hayvan Sevgisi ile Karakter Analizi

kedi

Kişilik nedir? İnsana dair tutum ve davranışların hepsine kişilik diyebiliriz. Sosyal hayatta karakter analizleri veya kişilik noktasında birçok görüş dile getiririz. İletişimde bulunduğumuz insanın kişilik haritasına dair ip uçları yakalamaya çalışırız. İnsanların hareketlerinden yorum çıkarmayı severiz. Yorumlarımızın doğruluğu için gözlem yapanlarımız bile vardır.

Birkaç yıl önce aldığım bir programında eğitimcimiz, karakter analizine dair bir ipuçları verdi.

Yapılan bir araştırmaya göre insanın bilinçli olarak seçip sevdiği hayvan raslantı değilmiş. Aslında en sevdiğimiz hayvan, karakter ve kişiliğine dair mesajlar içeriyor. Sevdiğiniz hayvan nedir? Bir arkadaşıma nedir diye sorduğumda cevap olarak “kelebek“ cevabını aldım. Daha sonra devam ettim peki neden kelebek?

”aslında çok detaylı düşünmedim ama biraz düşüneyim dedi.

-bakınca çok güzel

-özgür

-ve çok az yaşıyor üzülüyorum”

Sonra biraz düşündüğümde, bu arkadaşımın başta dış görünüşe dikkat ettiğini fark ettim. Sonrasında ise belirli sınırlar içinde özgür biri olduğuna kanaat getirdim. Biraz düşündüğümde,kendi iradesiyle yaşamanın kırmızı çizgisi olduğunu anladım. Merhamet kavramının da hayatında önemli bir yerde olduğunu da teyit ettim. Bununla beraber iletişimde bulunduğu insanda da bu kriterlere dikkat ettiğini söyledi. Kendime de bu testi uyguladığımda benzer sonuçlara ulaştım.

Hayatta hiçbir şey tesadüf değildir. Sevdiğimiz hayvanda bile görmek istediklerimiz var. Yaşamımızda her şeyin bir manası olduğunu unutmayalım. Toparlamak gerekirse sevdiğimiz hayvanda gördüklerimiz bize bizi söylüyor. Arkadaşım dış görünüş, özgürlük ve merhamet odaklı olduğunu ele vermiş oldu.

Sizlerin de bu testi keyifle uygulamanızı ümit ederim. Kendi hayatınızı kolaylaştıracak ip uçları elde etmenizi temenni ederim...

Kenara da bir not iliştirecek olursak hiç kimse bu insanı gerçekten tanıyorum dememelidir. Böyle bir iddia çok ağır olup fazla sorumluluk yükler. İnsanları büyük ölçüde tanıyabiliriz. Daha çok fikir edinme etrafında örülü bir bilgi olabilir. Niyet okumayı seçmek ve ani yargılama, etiketlerden uzak durmalıyız.


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *