Image
Sağlıklı Tarifler

Karabuğday Unu ile Mantı Tarifi

karabuğday unu manti yapılışı

Karabuğday unu ile mantı yapımını vermeden önce birkaç hususu belirteyim. İsteyenler siyez unu, karakılçık unu, köy unu gibi diğer sağlıklı unları da kullanabilir. Her un farklı miktarda sıvı çeker. Kıvamda sert bir hamur için gerekli un miktarını kullanılan una göre ayarlayın. Ben bu tariften 3 kilo mantı yaptım. Bir kısmını klasik mantı, bir kısmını görsellerdeki şekilde yaptım. Zaman tasarrufu açısından çok ideal bir şekil. Çocuklar da çok beğendi.

Mantı için Gerekli Malzemeler:

-5 yumurta,

-2 su bardağı (yumurta miktarı kadar) su,

-1 kilodan biraz fazla (alabildiği kadar) karabuğday unu,

-500 gr kıyma

-6 adet orta boy soğan,

-1,5 tatlı kaşığı tuz

-Karabiber,

-Zerdeçal.

Karabuğday Unu İle Mantı Yapılışı:

-İlk olarak yoğurma işlemi yapılacak kaba yumurtalar kırılır ve yumurtanın kapladığı hacim kadar su ilave edilir. Ben 2 bardak su ekledim. 1 tatlı kaşığı tuz ilave edip çırpıcı yardımı ile bir güzel çırpılır.

-Sıra karabuğday ununda; karabuğday unu kontrollü ilave edilir. Hedef sert bir hamur elde etmek. Hamur iyice yoğrulur ve özdeşleşir.

-Hamuru hava ya da ortam sıcaksa dinlenmesi için kapağı kapatılıp buzdolabına kaldırılır. Eğer ortam oda sıcaklığında ise kapakla üzeri örtülerek bir köşeye alınır.

-Bu esnada iç hazırlanır: Kıyma, yarım tatlı kaşığı tuz, karabiber, zerdeçal ve doğrayıcıdan geçmiş ya da rendelenmiş soğan iyice özdeşleştirilerek yoğrulur.

-Hamur 8 bezeye bölünür ve 1 beze alınarak diğerleri örtülür. Alt ve üstüne karabuğday unu serpilen beze merdane ya da oklava yardımıyla açılır. Yufka kadar ince açılmaz, özellikle karabuğday gibi özel unlarda dikkat edin. Görsellerdeki gibi incelik ideal. Yoksa yırtılır ve haşlarken açılır mantılar.

-Çay bardağı ya da kahve yanı bardağı ile yuvarlaklar kesilir; iç konur ve ikiye katlanır, kenarları tatlı çatalı yardımıyla birleştirilir.

-Aralarda kalan hamur parçaları bir sonraki bezeye ilave edilir.

-Yapılan her bezeyi pişirme kağıdı veya tepsi üzerine alınır. Dondurucuda şoklanır. Şoklanan mantılar afiyetle yemek üzere poşetlenerek donducuda yerini alır.

-Tüketileceği zaman kaynamış yeterli miktar suya bir miktar tuz atılır ve haşlanır. Akabinde servis tabağına alınır; üzerine sarımsaklı yoğurt ve sos gezdirilir.

karabuğday unu manti yapılışı

Sos için;

-Tereyağı,

-Zeytinyağı,

-Pul biber,

-Nane,

-İstenilen baharatlar,

-Salça,

-Mantının haşlama suyundan 1 yemek kaşığı su.

Sostaki malzemelerin hepsi kullanılmayabilir; ben yağ, pul biber ve nane kullanırım. Çoğu zaman sadece zeytinyağı ile yaparım. Sevdiğiniz gibi tercih edin. Afiyet şifa olsun.


Yorumlar(4)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *