Image
Kişisel Gelişim - Eğitim

Kaliteli Yaşam İçin Pratik Öneriler

doğa

Kaliteli yaşam sürmek hepimizin en büyük arzusudur. Peki kaliteli yaşam ne demektir? Kalite kelimesinin anlamı, bir ürünün bilinen en iyi özellikleri bünyesinde taşıması durumudur. Bu durumda kaliteli yaşam, en iyi özellikleri bünyesinde barındıran yaşam şekli olarak tanımlanabilir.  Kaliteli bir yaşam için en iyi özellikler neler olabilir? Bu özellikler para ile ilgili midir? Yaşamda kaliteden söz edildiğinde akla ilk gelen şey para mı olmalı?

Bir şey kaliteliyse çok mu pahalı olmalı? Ya da pahalı her şey çok mu kalitelidir? Maalesef bu yanlış algıdan dolayı kaliteli bir yaşam sürdürmek için çok paraya ihtiyaç duyulduğu düşünülmektedir. Aslında günlük yaşantımızın içine yerleştireceğimiz ufak tefek alışkanlıklarla yaşam kalitemizi arttırmamız mümkün.

Küçük uygulamalar ile hayatınızda büyük değişiklikler yapabilirsiniz. Size bu konuda birkaç öneride bulunmak istiyorum.

-Kaliteli ve sağlıklı gıdalar tüketin.

Vücudumuzun enerjiye ihtiyacı var. Yediğimiz yiyecekler vücudumuzun enerji ihtiyacını karşılar. Beden sağlığımız için sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmalıyız. Paketli gıdalardan uzak durup, meyve ve sebze tüketimine özen göstermeliyiz. Bol su tüketip, dengeli beslenmeliyiz. Akşam belli bir saatten sonra yemek yemeyi kesmeliyiz, midemizi dinlendirmeliyiz.

-Ağız sağlığına önem verin.

Vücudumuza yiyeceklerin girişi ağız vasıtasıyla olur. Yiyeceklerden lezzet alabilmek, huzurla yiyebilmek için ağız ve diş sağlığına önem vermeliyiz. Günlük ağız ve diş temizliğine dikkat etmeli, düzenli aralıklarla doktor kontrolüne gitmeliyiz. Dişlerde oluşacak sıkıntılar tüm bedeni etkiler. Sağlıksız bir beden yaşam kalitemizi düşürür.

-Sağlıklı bir uyku düzeni oluşturun.

Gün içerisinde bir sürü uyarı ve uyarıcıya maruz kalıyoruz. Beden ve zihin ciddi manada yoruluyor. Uyku ile bedenimiz gevşer ve dinlenir. Bu yüzden ruh, beden ve zihin sağlığı için uyku çok önemlidir.

-Planlı ve programlı yaşayın.

Zamanımızı verimli kullanabilmek için günlük planlar yapmalıyız. İşlerimizi biriktirmemeliyiz. Başladığımız işi bitirmeli, bugünün işini yarına bırakmamalıyız. Yapılan araştırmalarda planlı ve programlı yaşayan insanların daha az stres ve kaygı duyduğu tespit edilmiştir.

-Kendinize zaman ayırın.

Hayattaki önceliklerimizi gözden geçirmeliyiz. Her gün kendimiz için bir şeyler yapmalıyız. Kişisel gelişimimize katkı sağlayacak etkinliklerde bulunmalıyız. Kendimizi geliştirmeliyiz.

-Düzenli olarak spor yapın.

Düzenli spor yapmanın birçok faydası vardır. Bunlardan birkaçını sizinle paylaşmak isterim. Kalp ve damar dolaşımını geliştirir. Stresten korunma ve kurtulmaya yardımcı olur. Üst solunum yolu enfeksiyonuna karşı vücudun direncini arttırır.

-Hedeflerinizi belirleyin.

Kendinize uzak ve yakın zamanda gerçekleştirebileceğiniz hedefler koyun. Hedeflerinize ulaşabilmek için yol haritanızı çizin. Hedeflerinize ulaştıkça mutlu olacaksınız. Yaşamaktan zevk alacaksınız. Özgüveniniz gelişecek, yaşam kaliteniz artacak.

Özgüven ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz, sitedeki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

-Önyargılarınızdan arının.

Önyargıların hayatımızı nasıl etkilediğini öğrenmek istiyorsanız, sitemizdeki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

-Ailenize zaman ayırın.

-Sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı azaltın.

Teknolojiyi sağlıklı ve ölçülü bir şekilde kullandığımızda bize birçok fayda sağladığını biliyoruz. Ancak teknolojiyi dengeli kullanmadığımızda ciddi zarar görebileceğimizi diğer yazımızda anlatmıştık. “Teknoloji Bağımlılığı ve Çözüm Yolları” yazımıza göz atabilirsiniz.

-Doğada vakit geçirin.

Doğada vakit geçirmek, toprağa temas etmek hem bedeni hem ruhu dinlendirir. Yeşilin ve mavinin insan psikoloji üzerinde olumlu etkiler oluşturduğu yapılan araştırmalarla tespit edilmiştir.

-Kullanmadığınız eşyaları ihtiyacı olanlara verin.

Sitemizdeki “Minimalizm ve Sade Yaşam Nedir?” yazısına göz atabilirsiniz.

-Öneri ve eleştirilere açık olun.

-Mutlu olduğunuz kişilerle vakit geçirin.

-Bol bol kitap okuyun ve bulmaca çözün.

-Tarihi mekanları gezip, tarihi araştırın.

-Bir şeyler üretin, her zaman tüketen taraf olmayın.


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *