Image
Kişisel Gelişim - Eğitim

İyi Bir Blog Yazarının Özellikleri Nelerdir?

blog yazarı

Blog kelimesi web-login kelimelerinin birleşiminin kısaltılmış halidir. Blog, insanların düşüncelerini, öğrendiklerini, tecrübelerini paylaştıkları içeriklere verilen isimdir. İçerik sadece yazıdan ibaret değildir. Video, fotoğraf, grafik, müzik gibi paylaşımlar da içeriktir.

Neden blog yazarız? Şehir hayatı ve zorlaşan yaşam şartları, insanları kendileri için yeni hobi alanları aramaya itmektedir. Yorucu bir günün ardından insanın rahatlamak için blog yazması güzel bir seçim olabilir. Günümüzde blog yazmak çok yaygın. En popüler alanlar: teknoloji, sanat, seyahat, kişisel gelişim, yemek tarifleridir.

Eskiden hobi olarak görülen blog yazarlığı günümüzde meslek haline geldi. Blog yazmak ilk başta kolay bir iş gibi görünür. Ancak bir yazıyı, emsalleri arasında ön plana çıkarmak ciddi emek ister. Ortaya iyi bir iş çıkarmak istiyorsanız neler yapabilirsiniz? İyi bir blog yazarı nasıl olunur? Bu soruların cavaplarını yazımın içerisinde bulacaksınız.

Blog Yazarının Sahip Olması Gereken Özellikler

Bir blog yazarı ilk başta kendisine şu soruyu yöneltmeli: “Neden yazmak istiyorum?” Blog yazmak için çeşitli sebepler vardır. Bunlar:

-Bilgi paylaşmak için

-Popüler olmak için

-Para kazanmak için

-Rahatlamak için

-Fark yaratmak için

-Kendini geliştirmek için

Blog yazarının niçin yazacağına karar vermesi önemlidir. Blog yazmak uzun bir süreçtir. Bu süreçte geçerli bir sebebiniz olmazsa sonunu getiremeyebilirsiniz. Yazmak için sebebiniz ne olursa olsun sahip olmanız gereken bazı özellikler vardır. Şimdi size bunlardan bahsetmek istiyorum.

Bol bol okumak: İyi bir blog yazısı yazmak için entelektüel bilgi birikimine sahip olmak gerekir. Bilgi brikimi bol bol okuyarak elde edilir. Eğer okumayı sevmiyorsanız yazma yeteneğiniz gelişemez. Sitemizde bulunan Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir? ve Yaz Tatilinde Okuyabileceğiniz Kitap Tavsiyeleri yazılarımıza bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Özgün yazı yazmak: İyi bir blog yazarı kendine özgü, kopya olmayan yazılar yazmalı. Kopya olan, taklit edilen yazılar okur tarafından rağbet görmez. Ayrıca yazınızın Google aramalarında ön plana çıkmasını istiyorsanız, özgün yazı yazmalısınız.

Araştırmayı sevmek: Blog yazısına başlanmadan önce yazılacak konuyla ilgili ciddi araştırma yapılmalı. İyi bir blog yazısının gerçek bilgiye dayanması şart. Blog yazarı araştırmayı ve öğrenmeyi sevmeli.

Dil ve anlatım kurallarına hakim olmak: Bir yazının okunabilmesi için akıcı bir dil ve anlatıma sahip olması gerekir. Blog yazarı dil ve anlatım kurallarına hakim olmalı ki yazıları rağbet görsün ve okunsun.

İmla ve yazım kurallarını iyi bilmek: İmla ve yazım kurallarına dikkat edilmeden yazılan bir yazı karşı tarafta güvensizlik oluşturur. Bu da yazının okunmasını engeller.

SEO kurallarına vakıf olmak: Günümüzde semantal web kullanılıyor. Google internet ortamına girilen tüm içerikleri yapay zeka sayesinde kayıt altına alıyor. İçeriğin kalitesine göre puan verip, Google aramalarında bu puana göre içerikleri sıralıyor. İçeriğin kalitesini belirlerken Google tarafından dikkat edilen kuralların tamamına SEO kuralları diyoruz. Yazısının ön sıralarda çıkmasını, geniş bir kitle tarafından okunmasını isteyen yazar bu kuralları bilmeli ve uygulamalı.

Entelektüel bilgi birikimine sahip olmak: Yazı yazmak için ciddi bir birikime sahip olmak gerekir. Bilgisiz bir insan yazı yazamaz. Bilgi birikimi elde edebilmek için bol bol okumalı ve araştırmalı.

blog yazarı

Blog Yazarı Olmak İçin Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Kaliteli bir iş ortaya koymak istiyorsanız, bu işin eğitimini alıp başlamalısınız. Pandemi ile beraber birçok alanda değişiklikler yaşanıyor. Dijital ortama olan rağbet çığ gibi büyüyor. Bununla birlikte online eğitimler gündemimize hızla giriyor. Birçok alanda internet üzerinden ücretli veya ücretsiz eğitimler veriliyor. Şu aralar en popülerleri arasında Blog yazarlığı ve SEO Eğitimleri de yer almakta. Kendi blog sitenizi kurup ilerlemek istiyorsanız, WordPress Eğitimini de almanız faydalı olacaktır. Bu eğitimlere birçok yerden ulaşabilirsiniz. Ben sizlere İstanbul İşletme Enstitüsü’nün ücretsiz online kurslarını tavsiye ederim. İyi bir blog yazarı olmak için bu eğitimleri alarak ilk adımı atabilirsiniz. Yazmaya başladıktan sonra her yazınızda daha da iyi yazabildiğinizi fark edeceksiniz. Yazdıkça gelişecek, geliştikçe yazacaksınız. Yazmak isteyen herkese başarılar diliyorum.


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *