Image
Hayatın İçinden

Hobi Bahçesi ile Doğaya Dönüş

hobi bahçesi

Hobi bahçesi son yıllarda gündeme oturmuş bir konudur. Yapılan araştırmalarla en yaygın olduğu şehir Ankara olarak tespit edilmiştir. Son 5 yılda Ankara’da bu kadar yaygınlaşmasının sebebi nedir? Konuyu buradan ele almaya başlayalım. Ankara nüfusunun, 2020 verilerine göre 5.723.662 civarında olduğu tahmin ediliyor. Tahmin ediliyor diyoruz çünkü 2020’nin gerçek verilerine 2021’e başlarken ulaşacağız. 25.437 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip olan Ankara ilinde kilometrekare başına 222 insan düşmektedir.

Ankara, memurların yoğun olduğu bir şehirdir. Hatta memur şehri olarak bilinir. Ankara halkı hafta sonu gitmek için ya alışveriş merkezlerini ya da piknik alanlarını tercih etmektedir. Teknolojinin ilerlemesi ile beraber internet üzerinden alışveriş yapma oranı hızla artmaktadır. İnsanlar internet üzerinden tüm alternatifleri daha pratik bir şekilde karşılaştırarak rahatça alışveriş yapabilmektedir. Hem zamandan tasarruf sağlayıp hem de yol masrafı yapmadan ihtiyaçlarını çok rahat giderebilmektedirler. Online alışveriş ile alakalı daha önceden yazdığımız yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ayrıca insanlar, alışveriş merkezlerinin aşırı kalabalığından kaçacak yer arıyor. Hafta sonu, tüm haftanın stresini atabilmek ve rahatlayabilmek için açık havayı tercih eden kesim her geçen gün artıyor. Ankara’daki piknik yerleri ise bu ihtiyacı karşılayacak potansiyele sahip değil maalesef. Ankara’da pikniğe gidecekseniz eğer sabah çok erken saatlerde yola çıkmanız gerekir. Aksi takdirde boş bir yer bulmanız mümkün değil. İşte tüm bu sebepler hobi bahçesi kavramının ortaya çıkmasına zemin hazırladı. Dört mevsim boyunca hafta sonları küçük bir kaçamak yapabilmenin pratik bir yolu oldu.

Ankara’nın Bağları Hobi Bahçesi Mi Oldu?

Hobi bahçeleri özellikle Ankara’da yayıldıkça yayıldı. Kimin toprağı varsa hemen 400 – 500 metrekarelik alanlara bölüp tel ile çevreledi ve minik bahçeler yaptı. Emlakçılara iş sektöründe yeni bir alternatif doğdu. Hobi bahçeleri alım satımı yayıldı. Hazır bahçe olmuşken bir de ev yapalım üstüne dendi. Kimi kafasına göre bahçesine bir de ev yaptı. Kimileri hobi bahçeleri kooperatifi kurdu. Bunlar bir gecede gizli gizli olmadı tabi ki. Bir süreç şeklinde gerçekleşti.

hobi bahçesi

Kafanızı çevirip baktığınız her boş arazi hobi bahçesine dönüştü. Hobi bahçelerinde patlama yaşanırken kimse ses çıkarmadı. Herkesin istediği gibi bahçesine ev, baraka yapmasına göz yumuldu. Mantar gibi türeyen bahçeler şimdi olay oldu. Gecekondu gibi düzensiz, dağınık yayıldılar, görüntü kirliliği oluştu gerekçesi ile yıkılmaya başlandı. Ankara hobi bahçeleri geldi gündeme oturdu.

Peki burada olan kime oldu? Neden bu hale geldi? Hobi bahçesi bir anda mı ortaya çıktı? Şimdi bir anda tarihe mi gömülecek? Görelim bakalım bu işin sonu nereye varacak.


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *