Image
Sağlıklı Yasam

Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar?

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, geçmişten günümüze gelen en eskisi bitkisel yağlardan biridir. Çiğ ve olgun Hindistan cevizinden elde edilen yenilebilir yağdır. Tarih boyunca yemek, kozmetik gibi çeşitli alanlarda kullanılmıştır. Kalorisi düşük olup içeriğinde birkaç çeşit doymuş yağ asidi vardır. Besleyici bir yağ olan Hindistan cevizi yağının katı ve sıvı olmak üzere iki farklı çeşidi vardır. Nasıl saklandığına göre formu değişmektedir. 24 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda berrak bir sıvı görüntüsü varken, daha düşük sıcaklıklarda katı, opak ve beyaz bir görüntüye sahiptir.

Hindistan cevizi yağının sağlımıza faydaları nelerdir? Hindistan cevizi yağı ne için ve nasıl kullanılmalıdır? Bu soruların cevabını ve daha fazlasını öğrenmek için yazımızın devamını okuyun.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

-Metabolizmayı hızlandırır: Hindistan cevizi yağının içeriğinde orta zincirli trigliseritler vardır. Bunlar yaktığınız yağ miktarını arttıran yağ asitleridir. Hindistan cevizi yağı metabolizmanın hızlanmasında etkilidir. Diyet tatlı tariflerinde en çok kullanılan yağ çeşididir.

-Ağız ve diş sağlığını korur: Ağızda oluşan diş plağı, diş eti hastalıkları, diş çürüklerine karşı güçlü bir silah görevi görür. Peki nasıl kullanacağız? Sabah aç karnına ağzımıza aldığımız Hindistan cevizi yağını 10 dakika ağzımızda gezdirerek çiğniyoruz. Yağ, tükrük bezlerinde toplanan toksinleri emerek kıvamlı bir hal alır. Ağız içinde oluşan bakteriler bu yöntemle temizlenir. Bu yöntemin adı oil pulling olarak biliniyor.

-Cildi besler ve onarır: Hindistan cevizi yağı cildi nemlendirir ve besler. Ciltte yağ dengesini sağlar. Sivilce ve akne oluşmasını engeller. Dudak bakımında da kullanılır. Egzama olan bölgeye sürüldüğünde kızarıklığı giderir. Çatlak topukların düzelmesinde etkilidir. Yatmadan önce ayak topuklarına yağı sürün ve çorap giyip yatın. Topuklar düzelene kadar her gece devam edin.

-Saçına bakım yap: Banyodan önce saçların ucuna Hindistan cevizi yağı sürüp, 15- 20 dakika bekleyin. Daha sonra durulayın. Bu işlemi düzenli yaparak saçlarınızı besleyip kuvvetlendirebilirsiniz. Saçlarınızın daha parlak ve güçlü olduğunu göreceksiniz.

-El ve tırnak bakımı yap: Tırnakların güçlenmesi ve ellerin yumuşacık olmasında Hindistan cevizi yağı çok etkilidir.

-Lekelerden kurtul: Yüzde yeni oluşan lekeler üzerinde ciddi etkisi olduğu tespit edilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda güneşin zararlı ışınlarına karşı da cildi koruduğu söylenmektedir. Ancak tek başına koruma için yeterli olmayacağını da belirtmek isterim.

-Yüksek ateşte güvenle pişir: Hindistan cevizi yağının yaklaşık %87 si doymuş yağdır. Bundan dolayı yüksek ısıda pişirme için en uygun olan yağlardan biridir. Kızartma yapmak da buna dahildir. Doymuş yağlar, bitkisel yağların aksine yüksek sıcaklıklarda yapılarını korurlar.

-Bebekler pişiye doğal çözüm: Bebekleri huzursuz yapan, ebeveynlerin korkulu rüyası pişikler… Pişikli bölgeye süreceğiniz Hindistan cevizi yağı bebeğinizi rahatlatacaktır. Ancak bebeklerde alerjik reaksiyonlara dikkat edilmeli.

-Etkili bir böcek kovucu yap: Bazı uçucu yağlar böcek kovucu olarak kullanılmaktadır. Ancak bu yağları direk uygulamak yerine Hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı yağlardan faydalanılabilir. Hindistan cevizi yağının uçucu yağlarla karıştırılarak cilde uygulandığında böceklere karşı %95 koruma sağladığı gözlemlenmiştir.

-Yemeklerde ve tatlılarda kullanılır: Yemeklere lezzet ve aroma katmak, tatlılarda kaloriyi düşürmek için kullanılır.

Hindistan Cevizi

Hindistan Cevizi Yağı İle Doğal Tarifler

Peeling Yapılışı:

1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

1 yemek kaşığı şeker

Malzemeleri iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı yüzünüze sürün ve masaj yapın. Cildinizin pürüzsüzleşip parladığını fark edeceksiniz.

Doğal Deodorant Yapılışı:

2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

1 tepeleme tatlı kaşığı karbonat

Malzemeleri iyice karıştırıp, özdeşleşmesini sağlayın. Oda sıcaklığında temiz cam bir kap içinde muhafaza edin. Uçucu yağlardan da ilave edip zevkinize göre bir koku elde edebilirsiniz. Ben lavanta yağını tercih ediyorum. Peki siz hangi yağı tercih edersiniz?

Doğal yağlarla ilgili yazımıza bir göz atın.

Metabolizmayı Hızlandıran Türk Kahvesi Yapılışı:

1 fincan su

2 çay kaşığı Türk kahvesi

½ çay kaşığı Hindistan cevizi yağı

½ çay kaşığı tarçın

Malzemeleri cezveye alıp iyice karıştırın. Ardından ocağı açıp pişmeye bırakın. Pişerken yağın iyice erimesi için hafif karıştırın. Kahve piştikten sonra fincana döküp servis yapın. Kahveye koyduğunuz tarçın şeker ihtiyacınızı gidereceği için şekere gerek kalmayacaktır. Bu kahve aynı zamanda açlığınızı yatıştırıp sizi tok tutacaktır.


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *