Image
Sağlıklı Yasam

Egzersiz Yapmanın Faydaları Nelerdir?

egzersiz

Egzersiz yapmanın faydaları:

-Doğru nefes alıp vermeye yardımcı olur.

-Cildi gerer ve gençleştirir.

-Uyku kalitesini ve deliksiz uyuma süresini arttırır.

-Vücudu esnekleştirir.

-Çeşitli sebeplerle oluşan ağrıları dindirir.

-Zindelik ve enerji verir.

-Kaliteli yaşam için olmazsa olmazdır.

-Duruş bozukluklarını engeller.

-Vücudun dengeli olmasını sağlar.

-Stresle başa çıkmayı kolaylaştırır ve stresi azaltır.

-Kandaki yağ ve glikozu düşürür; oksijeni artırır, beyine giden oksijeni artar.

-Psikolojik rahatsızlıkların düzelmesinde etkilidir.

-Kendine güveni arttırır.

Egzersiz Alternatifleri Nelerdir?

Dr. Fevzi Özgönül, “Hareket berekettir.”, der. Her açıdan bütüncül sağlık, kaliteli yaşam ve kişisel gelişime katkı için hareket etmektir. Bunlar içinde bir unsur da egzersiz yapmak. Peki, egzersiz yapmaya vakit yok mu? Sabah 4 dakikalık bir egzersizle bile maddi-manevi hayatı iyileştirebilirsiniz. Tabiatta, evde, her nerde olursa olunsun yapılabilecek egzersizler:

-Dr. Zack Bush MD Youtube kanalında 4 Minute Workout isimli video. 2,5 saat spor eforu etkisine sahip bu egzersizin sabah kalkınca ve akşam yatmadan yapılması çok etkili ve rahatlatıcı. Ayaklar omuz genişliğinde açılır; ilk eller yumruk yapılır, çömelirken eller aşağıdan omuz hizasına yükseltilir, sonra indirilir. İkinci hareket; el ve ayak durumu aynı şekilde, yumruklar bir aşağıda bir yukarıda, dairesel hareket yaparak birleştirilir. Üçüncü hareket; omuz hizasında uzatılan yumruklar aşağı, tekrar omuz hizası haline getirilerek hareket ettirilir. Son hareket; yumruklar havaya dikilir. Dirsekler bükülerek indirilir, tekrar yükseltilir. Bu hareketler 10’ar kez tekrarlanır ve başa dönülür. Böyle 3 set yapılır. Her hareket 30 kez yapılmış olur.

-Leslie Sansone videoları ile istediğiniz kadar yürüyüşü evde yapmanın deneyimini yaşayabilirsiniz. Youtube’da çok seçenekleri var; 1 mil, 3 mil, 15 dakikalık gibi.

-Tibet egzersizleri; video ve görselleri internet ortamında var. Zindelik, kan dolaşımı, regl dönemi ve menopoz üzerine olumlu etkileriyle de bilinir. Düzenli yapılınca ideal beden ve kiloya ulaşılır. Tibet’ in gençlik pınarı olarak da ifade edilen egzersizler 5 hareketten oluşur. En az sayı ile başlayıp, her geçen gün ya da hafta artırılarak yapılır.

Kısa sürede, etkili egzersiz yöntemleri. Şimdi bahane kalmadı. Herkes egzersiz yapabilir. Sağlıcakla kalın. Deneyimlerseniz görüşlerinizi paylaşın.


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *