Image
Sağlıklı Yasam

Doğal Yağlar Nelerdir?

doğal yağlar

Doğal yağlar geçmişten günümüze temizlik, kozmetik, ilaç, endüstri gibi birçok alanda kullanıldı. Gelecekte de bu önemli yerini büyüterek koruyacak. Bilhassa bu çağda; toprak, hava ve su fazlasıyla kirletiliyor. Kimyasal temizleyiciler yaşamımızı kalitesizleştiren ve sağlıklı bir hayatı sekteye uğratan baş kirleticilerden. Birçok doğal yol ve yöntem varken toprak, hava ve sularımız kirleniyor. Gelecekteki nesillerin hakkı da elinden alınıyor. Gelin, yeniden öze dönelim. Doğal ürünler maliyetli gözükse de evde bu temizleyicileri yapmak mümkün. Neslin kaliteli yaşaması ve bu güzel dünyaya ufak bir katkı sunmak birey olarak sorumluluğumuzdur. Bireysel bakım, temizlik ve kozmetik ürünleri elde etmek için kullanılabilen yağlar hangileridir?

Doğal Yağlar ve Kullanım Alanları

-Lavanta yağı: Esans, çamaşır yumuşatıcısı (2 lt beyaz sirkeye 10 damla damlatın; yumuşatıcı hazır), sabun, deterjan yapımında kullanılır. Diğer faydaları için bu yazıyı okuyun.

-Hindistan cevizi yağı: Koku, kozmetik, diş macunu, saç, cilt, güneş kremi, pişik kremi, böcek ısırmalarında, ayak kokusuna karşı, pasta ve kurabiyelerde çokça kullanılır.

-Kekik yağı: Üst solunum yollarını etkileyen virüslere karşı iyi bir kalkandır. Yatmadan önce 1 bardak suya en fazla 5 damla damlatılarak tüketilir. Çok keskin olduğu için 1, 2 damla ile de kullanılabilir. Virüslerin üst solunum yolundayken imha edilmesini sağlar. Enfeksiyonların ve öksürüğün vücuttan atılımını kolaylaştırır.

-Avokado yağı: İçerisindeki A, B, D, ve E vitaminleri sayesinde cildi onarır. Kırışıklıklarda ve cildi nemlendirmede etkilidir. Cilt hastalıkları için faydalıdır.

-Üzüm çekirdeği yağı: Damarlar ve cilt için faydalıdır. Kan dolaşımı ve ağrılar için masaj ile oldukça etkilidir.

-Kayısı çekirdeği yağı: Güneşin zararlı ışınlarından korur. Cildi onarır. Akneleri temizler. Krem yapımında kullanılır.

-Kantaron yağı: Onarıcı yapısı sebebiyle yara ve kesiklerde tedavi edicidir. Antiseptik ve hücre yenileyici özelliği sayesinde yara izlerinde, cilt lekelerinde etkilidir.

-Papatya yağı: Rahatlatıcı özelliği ile masajda kullanılır. Ağrıları hafifletir. Saç köklerini güçlendirir. Kaşıntı ve egzamada etkilidir. Anti-inflamatuar özelliği vardır.

-Jojoba yağı: Antialerjendir. Kırışıklık için etkilidir. Cildi temizler, onarır ve nemlendirir. Kozmetikte kullanılır. Makyaj temizlerken kullanılır.

-Gül yağı: Ferahlatıcı ve nemlendirici özelliği ile makyaj temizlerken kullanılır. Cildi rahatlatır. Antibakteriyel özelliği vardır. Sıkılaştırıcı özelliği vardır. Yumuşatıcı, sabun, kozmetik ürünleri yapımında kullanılır.

-Zeytinyağı: Yenir, içilir, sürülür. Her şeyiyle şifa kaynağı bir yağ. Cilt, beden sağlığı, zihin sağlığı, ruh sağlığı üzerine çokça faydaları vardır. Her alanda kullanılır. Yapıcı, onarıcı ve temizleyicidir. Yiyecekleri sağlıklı tüketip, sindirmeye yardımcı olur. Olmazsa olmaz.

-Argan yağı: Saç ve cilt için olan kozmetik ürünlerinde kullanılır.

Çok çeşitli yağlar var. Bu yazıda temizlik ve kozmetiğe yönelik kullanılabilen yağ çeşitlerini paylaştım. Bedeninize ve her yaratılana saygı duyun. Doğal olanı seçin. 


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *