Image
Kişisel Gelişim - Eğitim

Ders Çalışmak Nasıl Olmalı?

ders çalışmak nasıl olmalı

Ders çalışmak bazılarımızın zamanla korkulu rüyası olmuştur. Ebeveynlerimiz aman oğlum dersinin başına, hadi kızım odana dersine bak diyerek bizi yönlendirmişlerdir. Odamıza geçtiğimizde acaba kaçımız verimli ders çalışabildik? Verimli ders çalışmasını gerçekten biliyor muyuz? Bir işi üslubuna uygun yapmak her zaman yüksek düzeyde verimlilik oluşturur. Ders çalışmayı kişinin kendine göre ayarlamasıyla ciddi sonuçlar alınabilir. Peki verimli ders çalışmak nasıl olmalı?

Çalışma Süresi ve Molalar Nasıl Olmalı?

Odamıza geçip çalışmaya başlanıldığında 40 ya da 45 dakika süre ara vermeden çalışmak tavsiye ediliyor. Sonrasında 5 dakika; ne çalışıldıysa alınan notlarla hızlı bir tekrar yapılıp, göz gezdirilebilir. Tekrardan sonra 10 dakika mola verilmelidir. Böylece 45-5-10 diyerek toplamda 60 dakika yani 1 saati böyle şekillendirebiliriz. Özellikle hiperaktivite ve dikkat bozukluğuna sahip öğrencilerde derse başladıktan sonra sıkıntı yaşamaktadırlar. Bu bozukluğa sahip kişiler 5 ya da 10 dakika sonra dersin başından kalmak isteyebilirler. Acıkmak, baş ağrısı, sık tuvalete gitme gibi durumlar görülebilir. Pasif hiperaktivite ya da dikkat bozukluğunda derse başladıktan kısa süre sonra yerinden kalkma isteği gelmeyebilir. Bu durumda derse başladıktan kısa bir süre sonra hayal dünyasına dalıp çok derinlere dalabilirler. Bu gibi durumlarda masa başından ne olursa olsun kalkmamaya dikkat edilmelidir. Evet ilk 10 dakikadan sonra dersten bunalıp çalışmak istemeyebiliriz. Kalkmadan boş boş oturmayı tavsiye ediyorum. Peki neden? Boş boş oturduğunuzda bir süre sonra boş oturmaktan canınız sıkılacaktır. Boş durmaktan sıkılan canımız önündeki dersin notlarına tekrar bakabilir. Mola zamanı geldiğinde televizyon karşısına geçip rahatlamayı çok tavsiye etmiyorum. Çünkü irademize yenik düşüp televizyon karşısından kalkamayabiliriz. Mola zamanında evde hareket edilebilir. Mutfağa geçip su içilebilir. Meyve yenilebilir. Kısa sohbetlere girilebilir. Oda havalandırılabilir.

Oda ve Masa Düzeni Nasıl Olmalı?

Odamıza derse başlamadan önce çeki düzen vermek şarttır. Bunlar şöyle olabilir:

Oda çalışılmadan önce ve molalarda havalandırılmalıdır.

Düzenli ve temiz olmalıdır.

Odamızın ışığı beyaz ışık olursa daha iyi olur. Işığı mesela sağ elimizle yazıyorsak sol arkadan verebiliriz.

Masamızda sadece o saatte hangi dersi çalışmak istiyorsak onunla alakalı döküman bulunmalıdır.

Masada yemek ve içmekle alakalı bir ürün bulunmamalıdır. Sadece su bulunabilir. Beynin çalışması için glikoz ve oksijen gereklidir. Suyunda oksijen içerdiğini unutmamalıyız.

Asla yatarak, uzanarak çalışılmamalıdır. Bu pozisyonlar uykuya sebep olabilir.

 Ders Çalışma Programı Nasıl Olmalı?

Çalışma programı hedeflerimize ulaşmak için çok ciddi bir öneme sahiptir. Bir okyanusta mükemmel bir gemi içinde olduğunuzu hayal edin. Ancak gideceğiniz yönü bilsek bile ayarlamalar yapmadan o mükemmel gemi ne işe yarar? Gideceğimiz yer geminin yakıtı ve okyanusta hayatta kalacağımız yemekle doğrudan ilgilidir. Bunların hepsi plan ve programlamaya tabidir. Yoksa yakıtımız okyanusun ortasında biterse hiçbir yere ulaşamadan ölebiliriz. Bir diğer senaryoda gıdalarımızı her güne yetecek kadar ayarlamayamazsak bu seferde açıktan ölebiliriz.Yıllarca kendimizin oluşturmadığı ve başkaların oluşturduğu programlara uymak zorunda kalmış olabiliriz. Aslında bu yanlıştır. Programı kendimizin hazırlaması gerekir. Elbette kontrollü ve homojen bir şekilde yapılmalıdır. Çalışma saati, soru çözme zamanı, genel tekrarlar unutulmamalıdır. 2 sayısal konu ya da 2 sözel konu arka arkaya konulmamalıdır. Sosyal aktivitelere yer verilmelidir. Herkesin en verimli olduğu çalışma saatleri vardır. Bu zamanlar kişiden kişiye faklılık gösterebilir. Kimisi gündüz daha çok verim alır. Başka biri akşam ya da gece çalışmaktan verim alır. Bizler güneş ışığında ya da akşamları beyaz ışıkta çalışmayı tavsiye ediyoruz. Ders programları yapıldığında özellikle ilk hafta uyma oranını %60 olarak değerlendiririz. Sonrasında bu oran %90 olarak görülebilir. Tam bir uyum çoğu zaman olmayabilir. Moral bozmadan çalışmaya ve programa uymaya gayret edilmelidir. Bazen bunalıp pes etmek dahi isteyebilirsiniz. Bu çoklarımızın başına gelir. Hemen o duygu durumundan uzaklaşıp yeniden ayağa kalkmalıyız. Unutmayalım ki başarı pes etmemektir.

Mehmet Ali Çiçekçi’ nin Kırmızı Karınca - Eğitim Koçu adlı kitabından yararlanılmıştır.  Yorumlar(4)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *