Image
Kitap Yorumları

Çocuklar ve Çiçek Mezarlıkları, Tuğba Coşkuner

Çocuklar ve Çiçek Mezarlıkları, Tuğba Coşkuner

Çocuklar ve çiçek mezarlıkları kitabı eğitim üzerine yazılmış denemelerden oluşuyor. Yazar kitabın girişinde çocukları çiçeklere benzettiğini belirtiyor. Çiçeklerin özellikleri ile çocukların özellikleri arasında bağlantı kuruyor. Her denemesi bir çiçeğin ismi ile yazılmış ve o çiçeğin özelliğini anlatarak başlıyor. Denemesinde hangi çiçekten bahsediyorsa benzer özellikleri gösteren öğrencilere konuyu bağlıyor. Bu özellikteki öğrenciye nasıl yaklaşmak gerektiğinden bahsedip, o öğrenci için sınıf içinde yapılabilecek aktive tavsiyesinde bulunuyor.

Çocuklar ve Çiçek Mezarlıkları Kitabı Hakkındaki Fikirlerim

Ben kitaba başlarken çok sıkıldım, yazar çok uzun cümleler kurmuş. Uzun uzun tasvirler yapmış, bu yüzden başlangıçta kitabı pek sevemedim. Cümleleri anlamakta güçlük çektim ama ısrarla okumaya devam ettim. Yazarımız aynı zamanda öğretmenlik yapmaktadır. Bu yüzden yaşanmış hikayelerden oluşan bir kitap diye düşünerek almıştım. Öğrencilerin özelliklerinden bahsederken yaşanmış hikayelere yer vermesini bekledim. Kitap bu açıdan beklentimi çok karşılayamadı.

Bir eğitimci olduğum için olaylara yaklaşırken pozitif yönden yaklaşmayı çok önemsiyorum. Yazarımızın dediği gibi çocukların her biri farklı farklı özelliklere sahip birer çiçektir. Dikkat etmezsek bir zaman sonra çiçek bahçeleri yerine çiçek mezarlıklarımız olabilir. Bu yüzden her bireye yaklaşırken önce pozitif yönlerine odaklanırım. Olaylara yaklaşımım da aynı şekilde olur. Bir olayda ilk etapta pozitif yönlere bakıp, daha da güzelleştirme adına neler yapmam gerektiğini düşünürüm. Çevremde daha güzelini yapmış olan varsa incelerim. Örnek alınacak yerlerine bakarım ve ders çıkarırım. Olumsuzluklar içinde boğulmak istemem. Bu kitapta yazar hep olumsuzluklardan bahsetmiş; olumsuz davranışlar, eğitimdeki olumsuzluklar… Okuyan insanı karamsarlığa götürüyor.

Denemeleri okurken bazı yerlerde yazara katılsam da bazı yerlerde yazarla fikir ayrılığına düştüm. Toplayacak olursak eğitimcilerin okuyup faydalanabileceği bir kitap. Sınıf içinde uygulayabileceğiniz güzel etkinlikler var. Bu etkinlikleri isterseniz geliştirerek de uygulayabilirsiniz.

Çocuklar Hangi Çiçeklere Benzetilmiş?

Çocuklar ve çiçek mezarlıkları kitabında belki de hiç duymadığınız çiçekleri duyacaksınız. Bu çiçekleri yakından tanıyıp, ilginç özelliklerini öğreneceksiniz. Belki de çevrenizdeki insanlarla çiçekleri benzeteceksiniz. Kitapta yapılan benzetmelere yer yer çok şaşıracak, yer yer hayran kalacaksınız. Çiçeklere bakış açınız değişecek, belki de çiçek merakınız başlayacak. İşte o çiçeklerden bazıları bunlar:

-Dağ laleleri

-Tavşan kirazları

-Kılıç çiçekleri

-Yeraltı orkidesi

-Veronika çiçekleri

-Dev tavşancılotları

-Yelken çiçekleri

Eğer merak ettiyseniz, hayatınızın bir köşesinde çocuklar varsa sizde bu kitabı alıp okuyabilirsiniz. Ben sizlerle olumlu ve olumsuz tüm düşüncelerimi paylaştım. Takdir size kalmış. Keyifli okumalar.


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *