Image
Kitap Yorumları

Çocuklar Neden Farklı, İsmail Acarkan

Çocuklar Neden Farklı, İsmail Acarkan

Çocuklar birbirinden niçin farklıdır? Cinsiyet temel etken olabilir mi? Eğitimin yeri nedir? Mizaç tipini bilmek bize ne sağlar? Mizaç yapısı sonradan değişir mi? Çocuğun yapısı anne-babaya bağlı mıdır? Her mizaç tipi her mesleği yapabilir mi? Mizaç yapısı insanı mesleki olarak kısıtlar mı? Bu soruların cevabını bulabileceğiniz çok faydalı bir kitap. Yazarımız kitabında enneagram konusunu detayları ile işliyor. Peki enneagram nedir? Bir gözden geçirelim.

Enneagram – Dokuz Mizaç Modeline Göre Kişilik Gelişimi

Enneagram kelimesi yunanca enne (dokuz) ve agram (kişilik) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Dokuz kişilik tipi anlamına gelen enneagram, insanın kendini anlama sanatıdır. Kişinin kendini tanıması dokuz mizaç modelini öğrenip, kendisine uygun olanını bulmasıyla gerçekleşir.

Mizaç modellerinin olumlu ve olumsuz tutumlarını, zaaflarını, tamamlayıcı özelliklerini, zorluklarını, risklerini bu kitaptan öğrenebilirsiniz. Çocuğunuzun mizaç modelini bilmek size ne kazandıracak? Çocuğunuzu yetiştirirken ona nasıl yaklaşmanız gerektiğini bileceksiniz. Çocuğunuzun olaylar karşısında gösterdiği tepkilerin sebeplerini öğreneceksiniz. Çocuğunuzu olumlu desteklemek için neler yapabileceğinizi keşfedeceksiniz. Bu yolculuğa başlamak için küçük bir adım atmaya hazır mısınız?

Dokuz Mizaç Modelinden Hangisine Aitsiniz?

-Birler: Kontrolcü ve kuralcı

-İkiler: Yardımsever

-Üçler: Başarı odaklı, rekabetçi

-Dörtler: Özgün, bireyselliğine düşkün

-Beşler: Bilmeye meraklı, akılcı

-Altılar: Güven odaklı, temkinli

-Yediler: Yeniliği seven, meraklı

-Sekizler: Cesur, kendine güvenen ve güçlü

-Dokuzlar: Uyumlu, yumuşak huylu

Çocuğunuz mizaç tipi 2 ye sahipken siz onun mizaç tipi 4 gibi olmasını istiyor olabilirsiniz. Mizaç tipi 4 gibi yetiştirmeye çalıştığınızda ciddi problemlerle karşılaşırsınız. Bu yüzden çocuğunuzu mizacına göre yetiştirmelisiniz.

Bir başka açıdan değerlendirelim. Ben çocuğumda gördüğüm olumsuz bir davranış için sürekli kendimi suçlarım. Acaba ne yaptım da bu çocuk böyle davranıyor diye… Bu kitabı okuyunca anladım ki yanlış bir tutum içindeyim. Çocuk bir mizaca sahip olarak dünyaya geliyor. Bu mizacının olumsuz yanları da var. Burada bana düşen çocuğumun mizaç tipini bilmek, eksik yanlarını tamamlayabilmesi için onu desteklemek. Çocuk eğitiminde çocuğun mizacı ve mizacına uygun ebeveyn yaklaşımı çok önemli.

Enneagram konusu günümüzde ciddi önemseniyor, önemsenmeli de. Bu alanda yazılmış bir sürü kitap mevcut. Hatta eğitimler, seminerler de var. Pandemi sürecinde online eğitimler de verilmeye başlandı. Yazarımızın sosyal medyada paylaşımları, eğitimleri, canlı yayınları da var. Ben bir canlı yayın konuşmasına denk gelmiştim. Çok beğenmiştim. Bunun üzerine kitaplarını alıp okuyup faydalandım.

Bu yazımda enneagram konusu hakkında kısa bir bilgi verdim. Kitap hakkındaki yorumlarımı sizlerle paylaştım. Sizler de yorumlarınızı bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Çocuklar Neden Farklı, İsmail Acarkan


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *