Image
Kişisel Gelişim - Eğitim

Blog Yazmak Ne Fayda Sağlar?

blog

Blog yazmak, her geçen gün teknolojinin ilerlemesi ile beraber yaygınlaşıyor. İnsanlar günlük yaşantılarında çeşitli sebeplerden dolayı blog yazılarına başvuruyor. Siyasi ve magazinsel konuların takibi, gezi planı çıkarırken bilgi toplama, ürün hakkında bilgi edinme, yemek tarifi, kişisel gelişim gibi sebepler…

Hayat hızla dijital ortama doğru kayarken e-ticaret sitelerine de rağbet artıyor. İşletmelerin varlıklarını devam ettirmesi, büyüyebilmesi için bu alana önem vermeleri gerekiyor. İnternet ortamında insanları bilgi açısından doyurmak, ön plana çıkmak için blog köşeleri kullanılıyor. Bu yüzden blog yazmak hobi olmaktan çıkıp bir meslek haline geliyor. İyi bir blog yazarında olması gereken özelliklerden önceki yazımızda bahsetmiştik. Bu yazımızda ise şu sorulara yanıt arayacağız. Blog yazmak bize neler kazandırır? Neden blog yazalım?

Bloglar yalnızca bireylerin değil şirketlerin, danışmanların, profesyonel yöneticilerin, yazarların yeni iletişim şeklidir. Bloglarla çok büyük kitlelere ulaşmak, hitap etmek mümkün. Blog yazarlığı ile yeni bir iş alanı doğuyor. Deneyimlerimizi, araştırıp öğrendiklerimizi dünyaya yaymak, paylaşmak kulağa hoş geliyor. Eğer okumayı, araştırmayı, yazmayı seviyorsanız bu meslek tam da sizin için olabilir.

blog yazmak


Blog Yazmanın Faydaları

1. Kişisel gelişimi desteklemek. Blog yazmak için bol bol okumak, araştırmak, öğrenmek gerekiyor. Bilgi birikimi olmadan yazı yazmak mümkün değil. Yazmaya başlayınca geliştiğinizi, değiştiğinizi fark edeceksiniz.

2. Zihni ve ruhu dinlendirmek. Yapılan araştırmalarda yazı yazan insanların stres ve kaygı düzeyinin daha az olduğu tespit edilmiştir. Bir çoğumuz hobi olarak yazmaya başlar. Günün stresini, gerginliğini, yorgunluğunu yazarak atar.

3. Disiplin kazanmak. Düzenli blog yazmak göründüğü kadar kolay değil. Popüler olan konuları araştırmak, okumak, yazmak gerekir. Bunların hepsi için vakit ayırmak lazım. Bu yüzden planlı programlı çalışmalısınız. Her yerde ve her şey için başarı elde etmenin ilk basamağı disiplinli çalışmaktır. Blog yazarken bu disiplini kazanırsınız.

4. Sabretmeyi öğrenmek. Bir hevesle başladığınız bu serüvende dik bir yokuş sizi bekliyor. Bu yokuştan çıkarken sabretmelisiniz. Başta yazılarınızın takipçisi olmayabilir. Belki yazılarınızı hiç kimse okumayabilir. Ama sabırla yazmalısınız. Bir gün mutlaka yazılarınız okurla buluşacak.  Yazdığınız yazılara dönütler alacaksınız. Blog yazarlığında sabretmeyi iliklerinize kadar hissetmeyi öğrenecek ve sonra sabrın meyvesini yiyeceksiniz.

5. Not tutma alışkanlığı kazanmak. Blog yazmaya başladıktan sonra yanımda not defteri gezdirmeye başladım. Anlık aklıma gelen konular, dikkatimi çeken ilginç olayları not tutuyorum. Çünkü bir süre sonra yazacak konu bulmakta güçlük çekiliyor. Bunun için her ayrıntıyı değerlendirmek gerekiyor. Not tutmak yazmayı geliştiriyor. Ayrıca not tutmanın hem iş hem günlük hayatıma da bir çok faydası oldu.     

6. İyi bir yazar olmak. Düzenli blog yazmak, yazma kabiliyetini geliştiriyor. Yazarlığa giden yol blog yazarlığından geçiyor. Birçok yazarın blog yazarlığı geçmişi mevcut. Bu yüzden sosyal medyada çok yaygın bir deyim vardır: Yayınevine giden yol blog yazmaktan geçer.

7. Para kazanmak. Blog denilince akla ilk gelen şey para oluyor sanırım. Birçoğumuzun en merak ettiği kısım burası. Kaliteli ve özgün yazı yazıyorsanız, SEO kurallarına da uyuyorsanız bu işi paraya çevirebilirsiniz. Ancak size tavsiyem para için bile yazsanız kaliteli, özgün ve doğru bilgi yazın her zaman.

8. Daha iyi düşünmek. Yazmak için bol bol düşünmek gerekir. Düşündükçe olaylara farklı açılardan bakabilir ve değerlendirebilirsiniz. Peki daha iyi düşünmek günlük hayatta size ne fayda sağlayacak? Bu sorunun cevabını size bırakıyorum.

9. ‘CV’ yi güçlendirmek. Yazdığınız kaliteli içerikler sizin deneyimlerinizi, bilgi birikiminizi ortaya koyacak. İş başvurularınızda size referans olacak.

Bu yazımda sizlere blog yazmanın bana kattığı değerlerden bahsettim. Amacım bu konuda sizi heyecanlandırmak ve teşvik etmekti. Fikirlerinizi, deneyimlerinizi, bilgilerinizi unutulmaz kılmak istiyorsanız işte size bir fırsat. Arkanızda kocaman bir miras bırakabilirsiniz. Öyleyse ertelemeyin ve hemen blog yazmaya başlayın.


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *