Image
Kişisel Gelişim - Eğitim

Beş Sevgi Dili

sevgi

Sevgi dili hayatımızda büyük öneme sahiptir. Sevginin doğru şekilde kullanıldığında açmayacağı kapı yoktur. Yaşam içinde sevgi dilini güzel şekilde kullanmalıyız.

İlk okulumuz ailedir. Her şey ilk olarak  ailede başlar. Aile ortamımızın bize kattığı şeyler oldukça kayda değerdir. Sevginin temeli de ailede atılır. Aile ortamımız sevgi ve saygı ile ne kadar yoğrulmuşsa o kadar iyidir. Bu yoğrulmayla, gelecekteki yerimizde de daha mutlu ve huzurlu oluruz. Her insan başta kul olduğu için çok değerlidir. İnsan çok özeldir. Her bireyin ayrı ayrı bir sevgi dili vardır. Çevrenizdekiler anneniz olur babanız olur, eşiniz yada çocuğunuz olur. Bunların sevgi dilini anlamamız gerekir. Eğer sevgi dilini bireysel olarak düşünmezsek kısa sürede problemler çıkacaktır.

Hayatı kalp grafiğine benzetirim. Hani televizyonlarda görmüşsünüzdür. Sağlık,bilim programlarında bazen dizilerde gördüğümüz, inip çıkan kalp çizgileri vardır. İşte hayat her zaman bir yükselir bir alçalır. O yumruğumuz kadar olan kalbimiz attıkça iletişim halinde olacağız. Mutluluk, hüzün, huzur-endişe, kahkahamız,göz yaşlarımız bizimle var olacaktır.

Bizler beş sevgi dili öğrenirsek hayatımız büyük ölçüde daha kolaylaşacaktır. Gary Chapman ‘ın “5 Sevgi Dili” kitabında bu hususlara yer verilmiştir. Sevgiyi gösterme yollarından şu şekilde bahsediyor:

Beş Sevgi Dili

1)Onay sözleri 

2)Nitelikli beraberlik

3)Hediye almak

4)Görev paylaşımı

5)Fiziksel temas

1)Onay Sözleri

Onay kelimleri nerdeyse sikirli etkiler oluşturabilir. Peki bunlar neler olabilir? İsteklerden çok, cesaret verici sözler önemlidir. İltifatlar, varlığı ile mutlu olma eğilimleri ile ricalarla bunu harmanlayabiliriz. Yaralar temizlenir, belki izlerinden bile eser kalmaz. İstenilen ilişki kıvamına gelinip, ilişkilerimiz güzelleşir.

İyi günde kötü günde bizimle beraber olmaya and içmiş eşlerimizle yaşıyoruz. Eşlerimizin ruhunu okşayarak sevgi dilini kullanmalıyız. Eşlerimize, yanımda olman yada bu evde olmanla çok mutluyum demeliyiz. Direk demek yerine bu manaya çıkacak bir dil oluşturmamız gerekmektedir. İlk olarak sözlü iltifatlar, takdir edici sözler bunların ilk sırasında gelebilir. Eğer eşler birbirilerinin mutluluğu için uğraşırsa bu sözler istemsiz çıkabilir. Hayat arkadaşımızla mutlu olduğumuzda yaşamımız güzelleşir. Birey gelişimimizede katkısı olur. Mutlu bir eş çevresinede ışık verir.

Öfke, bağırmak, anlayışsızlık bizi hem bireyde hem ilişkide dibe çekecektir. Örnek bir konuşma paylaşmak istiyorum.

               Kadın: Hayatım eve gelirken ekmek ve bir litre süt alabilir misin?

               Erkek: Tamam canım, iş çıkışı markete uğrar alırım. (Akşam işten eve gelirken eşiniz ekmek ve sütü alarak eve gelmiştir.)

               Kadın: Hoşgeldin. Dediklerimi alman beni çok mutlu etti. İyi ki varsın. Şimdi harika bir kek yapabilirim.

 Çok basit görünsede bu diyalogtan sonra harika bir gün sizin olacaktır. Dil yaşamınızı inşa eder. Bunu kendi sevgi dilinizle inşa edebilirsiniz.
2)Nitelikli Beraberlik

Aslında buna düpedüz paylaşmak da diyebiliriz. Paylaşmak, dinlemek, birlikte verimli vakit geçirmek… Bunlar niçin gerekli diyebilirsiniz. Karşılıklı olarak birbirimize değer verdiğimizi gösterir. Birbirimizden hoşlandığımızı gösterir.

Konuşurken, başka bir işle meşgulsek direk iletişimde olduğumuz kişiye odaklanmalıyız. Vücut dilimizle bunu desteklemeli gerekirse yönümüzü ona dönmeliyiz. Sözünü kesmekten kaçınmalıyız.

Onun hoşuna giden konuşma şeklini öğrenme zevkine erişirsiniz.

Kazanılan şey, sevildiğini ve kendisinden hoşnut olduğunu bilen bir eşle yaşamaktır.

Örnek vererek daha kalıcı hale getrimek isterim.

Eşler bir alışveriş merkezine giderler. Giyim bölümünde bir konuşma geçer.

              Erkek: Kendime en çok siyah ve kahve tonlarını yakıştırıyorum

              Kadın: Doğru diyorsun ama sana mavi ve kırmızı da çok yakışıyor.

              Erkek: Aslında çok doğru diyorsun. Geçen yıl bana hediye ettiğin mavi kazağımı çok sevdim. Bana bu konuda iyi bir yol göstericisin. Dışarı çıkmışken geriye kalan vaktimizde bir şeyler yapalım mı ?

Yorulmuş olabiliriz. Teklif eşinizden geldiği için geri çevirmeyin. Gidip nitelikli bir beraberlik yaşayın. Her ilşki beslenmeye mahkumdur.

3)Hediye Alma

Para ile alınan yada el emeği verilen hediyeler çok işe yarar. Sevgiyi gösterme şeklinin görsel   ifadesidir. Birine   hediye almak çok şey ifade eder. Onu düşünüyor olduğunuzu gösterir. Aynı zamanda kendini hatırlatma eylemidir. Hediye alma, bizim kültürümüzde  olan bir eylemdir. Dinimizinde desteklediği bir iletişim aracıdır. Bazımız özel günlerde   hediye   almayı severiz. Kimimiz de içimizden geldiği anlarda hediye almak isteriz. Neticede özellikle ilişkilerde oldukça olumlu kazanım bırakan bir   durumdur.

4)Görev Paylaşımı

Eşlerin aile içinde sorumluluk alması, görev paylaşımı yapması büyük önem taşır. Elbette bu davranışlar, hiçbir zaman zorla olmamalıdır. Bu görev paylaşımları, eşinize verdiğiniz değeri gösterir. Değer yansıttığı için sevginin bir başka göstergesidir. Eşlerin birbirine hizmet ederek memnun etmeye çalışmaları çok önemlidir. Özellikle kadınlar bu hususa dikkat etmektedir. Bu durumu kabul edip elimizden geleni yapmalıyız. Karşılıklı tatmin çok önemlidir. Örneğin, büyük temizlikler için belli bir gün belirleyebiliriz. Eşimizle ortak görev paylaşımında bulunup, bir günde temizliği bitirebiliriz. Çocuk sahibi aileler ise, çocuklarının ihtiyaçları içinde sorumluluk paylaşımında bulunabilirler. Örneğin; oyuncaklarını toplama, odasını süpürme, çalışma masasının tozunu alma vb. 

Bilinmelidir ki Hz. Muhammed(s.a.v) mutfakta ve işlerinde oldukça aktifti. Hamur yoğurduğu bile rivayetlerde geçmektedir. Ev işi ve yemek tamamıyla kadına verilen bir iş değildir. Her iki ebeveyn de elinden geleni yapmalıdır. Gerçekten hayat arkadaşı olduklarını göstermelidir.

5)Fiziksel Temas

Bazı insanlar kinestetiktir. Yani dokunarak onlara sevginizi hissettirebilirsiniz. Herhangi bir fiziksel temas kurulduğunda daha etkili olacağı görülecektir. Mesela; omzuna hafif bir dokunuşla aktardığınızda başarıya ulaşırsınız. Öğrenme şeklin nedir?, yazımda bunu daha detaylı anlattım. dilerseniz bakabilirsiniz.

Fiziksel temas, evlilikte sevgiyi iletmek için güçlü bir araçtır. Duygularımızı enerji yoluyla anlatmaktır. Çocuk  sahibi olan ebeveynlerde, özellikle sarılma eylemi pozitif sonuçlar doğurur. Örneğimi paylaşmak isterim:

Erkek: Kıymetli eşim aslında sana az önce  sesimi yükseltmek istemedim. Daha sonra erkek kadının elini  tutmuştur. Mahcup bir şeklide bu cümleyi tekrar söyelemektedir.

Kadın: Tamam, lütfen bundan sonra hareketlerine dikkat edersen sevinirim. Senide çocuklar çok bunaltmıştı.

Biliyorum ki böyle davranmak istemedin.

Muhtemelen kadın da eşine sarılacak ve araları düzelecektir.

Beş sevgi dilinin aslında ne kadar etili olduğunu örneklerle götmüş olduk. Bu maddeleri uygulamak zor değil, yeter ki isteyelim. Kaliteli bir yaşam için bugünden başlayıp başlamınızı tavsiye ederim.


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *