Image
Dizi - Film

Ashab-I Kehf Filmi

ashab-ı kehf

O zaman ki, o genç yiğitler mağaraya çekildiler de şöyle dediler. “Ey Rabbimiz! Bizlere katından bir rahmet ver ve bize, işimizde bir başarı hazırla.”

Bunun üzerine, birçok yıllar o mağarada kulakları üzerine vurduk, (yani, onları yatırdık, uyuttuk.)

Sonrada onları hayata döndürdük ki, hep bilelim, iki grubun hangisi, onların bekledikleri zamanı daha iyi hesap etmiş diye… 

Kehf Suresi 10, 11, 12 (Elmalılı Hamdi Yazır Meali)

Kehf ne demektir? Ashabı Kehf hakkında neler biliyoruz?

Kehf geniş mağara  anlamına gelmektedir. Ashabı Kehf'in kaç kişi oldukları hakkında kesin bir bilgi yoktur. Bununla birlikte yanlarında onlarla birlikte uyuyan Kıtmir olarak bahsedilen köpek vardır. Kaynaklarda 309 sene uyuduklarından bahsedilmektedir.

23-24-Hiçbir şey hakkında da, Allah’ın dilemesine bağlamadan/ “İnşaallah” demeden, “Ben bunu kesin yaparım.” deme ve unuttuğun zaman, Allah’ı an ve şöyle de: “Belki Rabbim, beni bundan daha yakın bir zamanda dosdoğru bir başarıya ulaştırır…” 25-Onlar mağaralarında üç yüz sene durdular, dokuz da eklediler.26-De ki, “Allah ne kadar durduklarını daha iyi bilir. Göklerin ve yerin gaybı O’nundur. O, öyle güzel görür, öyle güzel işitir ki!... Bütün onlara, O’ndan başka dostluk eden yoktur. O, kimseyi hükmüne ortak da etmez.”    Kehf Suresi

Mersin/Tarsus/ Ashab-ı Kehf Mağarası’ na gidebilirsiniz. Gitmeden kutsal kitabımızdaki Kehf Suresi’ ni okuyabilirsiniz. Bu kutlu kişileri anlatan dizi filmi izleyebilirsiniz.

Ashabı Kehf Filmi:

Birey gelişimi için film izlemek, gezmek ve okumak bir bütünsel olarak tamamlayıcıdır.

Farklı farkındalıklar sağlar. Her bir evrensel bilgi içe yolculuktur. Sağlam adımlarla yürümek için toplumların yaşanmışlıklarının önemi büyüktür.

İnsan bir hafta hiç evden çıkmasa, dünya iletişime geçtiği anda biraz garipser. Kaygılı ve çekingen davranır. yalnız kalıp, inancınız yüzünden hayatınızın tehlikeye girdiğini düşünün. Birkaç arkadaşınızla bir mağaraya sığınmışsınız. Birçok hikmete binaen Allah size ikramda bulunmuş. 

Yüzyıllar sonra değil de bir yıl uyusanız; uyandığınızda hayatınız nasıl olurdu? Bu soruların da yanıtlarını cevaplayacak bir filmden bahsediyorum.

Bir görsel eşliğinde deneyimlemek açısından filmini tavsiye ediyorum. Ashabı Kehf filmini bölümlere bölerek izleyebilirsiniz. Çünkü 10 film uzunluğunda bir zamanı alıyor.

Keyifli seyirler diliyorum.Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *