Image
Dizi - Film

Animasyon Film Tavsiyeleri


animasyon filmleri

Ailecek yapılabilecek aktivitelerin en başında film, animasyon izlemek gelir. Ancak çocuklu aileler bu konuda biraz hassas davranmak zorundadır. Her film ve animasyon çocuklara hitap etmez. Animasyon hem büyüklere hem küçüklere hitap ettiği için daha çok tercih edilir. Ancak bazı animasyonlar şiddet, kötü alışkanlıklar ve uygunsuz sahneler içerebiliyor. Bu yüzden çocuklarla animasyon izlenecekse rast gele seçim yapılmamalı. Belli kriterlerimiz olmalı.

Çocuklar İçin Animasyon Film Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Her ailenin kendisine göre kriterleri olabilir. Ancak biz genel kriterlerimiz neler olmalı, bir göz atalım. Ben animasyon seçimi yaparken önce internetteki yorumları okuyorum. Kaç yaş üstü için tavsiye edilmiş, dikkat ediyorum. Yorumlar beni tatmin etmediyse önce kendim izliyorum. Memnun kaldığım takdirde çocuklarla izleyebileceğimiz animasyonlar listesine yazıyorum. Peki yorumlarda neye dikkat ediyorum? Konusuna, verdiği mesaja, olay döngüsüne bakıyorum. İçerikle ilgili neler yazılmış inceliyorum.

Çocuklarla izleyebileceğiniz birkaç tane animasyon film tavsiyesinde bulunmak istiyorum.

Çocuklar İçin Animasyon Film Tavsiyeleri

1-Meraklı Kuş (Yellow Bird)

Kahramanımız özgüven problemi yaşayan, sakar bir kuştur. Bu filmde, ailesiz ve yalnız bir kuş olan kahramanımız vardır. Kahramanımızın kendine güvenmesine, cesaretlenmesine, arkadaşlığı öğrenmesine şahit oluyoruz. Ayrıca birçok konuda mesaj da vermektedir. Yaptığımız hataları kabullenme, doğru olan şeyleri yapmada kararlı olmayı öğreniyoruz. Arkadaşlarımıza karşı dürüst olma ve onlarla iyi geçinme gibi konular da işlenmektedir. 6 yaş ve üzeri için uygundur.

2-Balerin ve Afacan Mucit

Yetimhanede büyüyen iki arkadaş hayallerini gerçekleştirmek için kaçış planı yaparlar. Yetimhaneden birlikte kaçarlar. Ancak bazı talihsizliklerden dolayı yolları ayrılır. İkisi de hayallerini gerçekleştirme yolunda ciddi emek harcar. Bu yolda yaşadıkları maceraları konu alan filmimiz birçok öğretici mesaj vermektedir. Kendine güvenmenin, hedef koymanın ne kadar önemli olduğunu vurgular. Emek olmadan hiçbir şeye ulaşılamayacağını anlatır. 7 yaş ve üzeri için uygundur.

3-Zootropolis (Hayvanlar Şehri)

Hayvanların yaşadığı bir şehirde geçen polisiye bir hikayeyi anlatıyor. İyimser polis memuru bu şehre geldiğinde burada polis olmanın hiç de kolay olmadığını anlar. Hikayeyi hem mizahı kullanıp hem güzel mesajlarla işleyen orijinal bir animasyon filmidir. Çıkarabileceğiniz bir sürü mesaj içermektedir. Film sonrasında ailecek üzerinde konuşup, değerlendirme yapabilirsiniz. 7 yaş ve üzeri için uygundur. 

4-Tilki ve Avcı Köpeği

Anlamlı ve heyecan dolu öyküsüyle çocukların dikkatini çekebilecek iyi bir animasyon filmi. Gerçek arkadaşlığın arasına hiçbir şeyin giremeyeceğini işliyor. Dostlukların her zaman büyük sınavlardan geçtiğine değiniyor. Dostluk ve sevgi ile örülen sıcacık bir hikayeyi izlemek istiyorsanız zaman kaybetmeyin. 6 yaş ve üzeri için uygundur.

5-Küçük Kardeşim

1999 yapımı olan Küçük Kardeşim aslında animasyon değil, aile filmidir. İçinizi ısıtacak, keyifle izlenecek bir yapıya sahiptir. Çocukların da çok beğeneceği bir film olduğu için listemize ekledim. Little ailesi yetimhaneden bir evlat edinmeye karar verir. Ancak sıra dışı bir seçim yaparak, küçük bir fare olan Stuart’ı evlat edinirler. Minik fare Stuart’ın hem evin kedisi hem de ailenin sevimli oğludur. Filmde kahkaha dolu öyküsüne ortak olmanızı tavsiye ederim. 6 yaş ve üzeri için uygundur.

6-Yukarı Bak

Yolları kesişen iki çocuğun yıllarca sürecek duygusal hikayelerini anlatan bir animasyondur. İki küçük çocuk büyür, evlenir ve yaşlanır. En büyük hayalleri dünyayı gezmektir. Ancak ölüm kapılarını erken çalıp, birbirlerinden ayırır. Geriye kalan Carl ise bu çocukluk hayallerini gerçekleştirmek için kolları sıvar. Bu macera dolu serüvende Carl’a acaba kim eşlik edecek? Merak ediyorsanız mutlaka izlemelisiniz. Her yaş grubuna hitap etmektedir. En iyi animasyon Oscar’ı ödülünü almıştır.

7-Ratatuy

Tam bir gurme olan fare Remy, tek bir hayale sahiptir. Paris şehrinin en meşhur restoranında aşçı olabilmek. Remy rastlantılar sonucunda kendini bu restoranın kanalizasyonunda bulur. Macera dolu öyküsü başlar. Küçük bir bireyin hayata tutunuşunu işleyen bir konusu vardır. Hedefine ulaşmak için gösterdiği çabayı anlatan tam bir aile animasyonudur. Gösterime girdiği yıl en iyi animasyon film Oscar’ını almaya hak kazanmıştır. 6 yaş ve üzeri için uygundur. Çocuklar için uygun olmayan küçük bir sahnesi var. Burayı ileri sarabilirsiniz.

8-Köfte Yağmuru

ABD’de obezite sorununun yaşandığı dönemde çıkan eğlenceli bir animasyon filmidir. Doğanın dengesiyle oynandığında ciddi sorunların ortaya çıktığını, açgözlülüğün sonunun felaket olduğunu anlatıyor. Eğlenceli karakterlerin bulunduğu keyifli bir senaryoya sahip. 6 yaş ve üzeri için uygundur.

9-Moana

Hem teknik hem içerik olarak en iyi animasyonlardan biri olan bir filmdir. Moana, 6 yaş ve üzeri için uygundur. Moana genç bir kız karakterin ismidir. Moana karakteri ve sahip olduğu özelliklerle genç kızlara güzel örnek teşkil etmektedir. Olumlu mesajlar içeren bir animasyon filmidir. Güzel müzikleriyle size tam bir aile eğlencesi yaşatacak.

10-Yeti Efsanesi

Komik ve hareketli sahnelere sahip olan Yeti Efsanesi duygusal bir animasyon filmidir. Babasını kaybeden küçük bir kız annesi ve anneannesi ile yaşamaktadır. Üzüntüsünü bir türlü atamayan küçük kızın durumlarını işlemektedir. En büyük hedefi babası ile birlikte planladıkları seyahati gerçekleştirmektir. Bunun için annesinden gizli çalışıp, para biriktirmektedir. Bir gün evlerinin üst kısmında olağanüstü özelliklere sahip olan Yeti ile karşılaşır. Yeti’nin ait olduğu yere dönmesi için ona yardım edecektir. Aynı apartmanda oturan iki kardeş de olaylara karışır. İzleyenleri birbirinden komik sahneler ve maceralar bekliyor. 6 yaş ve üzeri için uygundur.

Keyifli seyirler dilerim. Diğer film önerilerimiz için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Yorumlar(0)

Yorum yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir. *